تشریح میزان و نوع خدمات بهزیستی/ تعداد مراکز نگهداری از معلولان تهران

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی تهران میزان و نوع خدمات ارائه شده به افراد دارای معلولیت را تشریح کرد.

به گزارش افسران، یوسف رضایی معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان تهران با اشاره به آمارهای دفتر توانبخشی این استان در سال ۱۴۰۱، اظهار کرد: این معاونت به صورت روزانه بر مراکزآموزشی روزانه و توانبخشی روزانه نظارت دارد و همواره عملکرد این مراکز زیر ذره بین قرار دارند.

 وی افزود: در سال گذشته، ۱۰۷ مرکز روزانه  با ۱۱ نوع کاربری به ۴۹۶۷ مددجوی مراکز ،خدماتی مانند آموزشی و توانبخشی ارائه کرده اند. ۴ مرکز از این مراکز در سال ۱۴۰۱ به بهره برداری رسیده اند که ۲ کارگاه تولیدی، یک مرکز اختلالات دهان و بلع و یک مرکز اختلالات طیف اتیسم بوده است.

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان تهران اضافه کرد: در حال حاضر مراکز روزانه ما در به معلولان ذهنی ،افراد دارای اختلال اتیسم، خانواده و کودک مبتلا به اختلالات شنوایی ، معلولین جسمی_حرکتی ، ضایعه نخاعی ، پشتیبانی شغلی ، سالمندان ، بیماران روانی مزمن ، اختلالات دهانی بلع و تغذیه خدمات ارائه و در بخش های حرفه آموزی و مراکز تولیدی به مددجویان کمک می‌کنند.

وی با اشاره به میزان پرداختی یارانه به مددجویان تحت پوشش بهزیستی، عنوان کرد: از بین ۴۹۶۷ توانخواه بهره مند از خدمات این مراکز ، به ۴۱۳۸ نفر یارانه پرداخت شده است.

رضایی همچنین دباره تامین لوازم کمک توانبخشی نیز گفت: در سال گذشته برای ۱۰۱۲ نفر انواع ویلچر تهیه شد و به ۴۸۶ نفر کمک هزینه خرید برای مددجویان پرداخت شد.

وی ادامه داد: در مجموع برای ۸۷۲ نفر سمعک تأمین شده و به ۱۳۵ نفر نیز کمک هزینه خرید سمعک پرداخت شده است.

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان تهران به تشریح ارائه برخی خدمات بهزیستی به مددجویان پرداخت و تشریح کرد: تامین ۲۱۰۰ حلقه باطری سمعک برای مددجویان کم شنوا،تامین ۲۴۵ مورد اقلام کمک توانبخشی بینایی برای مددجویان دارای نقص بینایی، تامین ۸۸۳ مورد سایر اقلام از قبیل عصا ، واکر و توالت فرنگی، تأمین ۲۶ مورد بالابر افقی برای مددجویان بسترگرا، تامین ۱۰ مورد ایزی استنس برای مددجویان بسترگرا، تامین ۵۰ مورد کرنر سیت برای مددجویان مبتلا به فلج مغزی، تامین ۱۵۵ مورد تشک مواج برای مددجویان بسترگرا، تامین ۵۰ مورد پدال مکانیکی و برقی برای مددجویان جسمی – حرکتی و پرداخت کمک هزینه تامین خدمات توانپزشکی  به ۲۴۹۵ مددجو از مهمترین اقدامات بهزیستی در سال گذشته به شمار می آید.

وی همچنین با تشریح برنامه‌های فرهنگی این اداره، عنوان کرد: دوره نمایش عروسکی برای تمامی مراکز شبانه روزی در ۲ مرحله مقدماتی و پیشرفت برای نخستین بار در استان تهران برگزار شد.

رضایی یادآور شد: برگزاری همایش روز جهانی معلولان، اعزام ۳ تیم  برگزیده به جشنواره آفتاب و تقدیر از برگزیدگان از مهمترین اقدامات فرهنگی این اداره است.

وی توجه به اشتغال معلولان را یکی از اقدامات مهم بهزیستی دانست و گفت: در این رابطه غرفه‌هایی را برپا و محصولات تولیدی افراد دارای معلولیت و خانواده‌ها در معرض دید عموم قرار می‌گیرند تا بتوان به درآمد زایی این افراد کمک کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.