سلمان رشدی نویسنده مرتد قادر به نوشتن نیست

سلمان رشدی نویسنده کتاب آیات شیطانی

سلمان رشدی نویسنده مرتد کتاب «آیات شیطانی» در نخستین مصاحبه بعد از حمله در نیویورک گفته قادر به نوشتن نیست.

#سلمان_رشدی#آیات_شیطانی

سلمان رشدی نویسنده مرتد که چند ماه پیش در نیویورک هدف حمله قرار گرفته بود به دلیل مشکلات جسمی که با آنها مواجه است قادر به نوشتن نیست. 

رشدی امروز برای اولین بار بعد از حمله‌ای که در مرداد ماه علیه او انجام شد با روزنامه نیویورکر مصاحبه کرده است. او در این مصاحبه گفته به دلیل آنکه بعضی از انگشت‌هایش فاقد حس هستند  قادر به نوشتن نیست. 

البته سلمان رشدی در این مصاحبه روایت متناقضی از وضعیت سلامتش ارائه کرده است. او ابتدا در پاسخ به این سوال که آیا می‌تواند بنویسد گفت: «آهسته‌تر می‌نویسم ولی دارم بهتر می‌شوم.»

 به نوشته نیویورکر خوابیدن هم برای سلمان رشدی چندان آسان نیست. او گفت: «کابوس‌ می‌بینم- نه دقیقاً درباره آن رویداد بلکه درباره رویدادهای ترسناک. به نظر می‌رسد اینها دارند به پایان می‌رسند. می‌توانم بلند شوم و راه بروم. وقتی می‌گویم خوبم منظورم این است که بخش‌هایی از بدنم به وارسی‌های دائمی نیاز دارند. حمله شدیدی بود.»

خبرنگار نیویورکر نوشته هنگام پرسیدن از سلمان رشدی درباره سلامتش متوجه شده که او با انگیزه‌های متناقضی به این سوالات جواب می‌دهد. یکی از انگیزه‌های او عبور از این سوال و صحبت کردن درباره مسائل ادبی، کتابش و مسائل دیگر بود. 

اما انگیزه دیگر این بود که به صراحت به سوال‌ها جواب بدهد. مثلاً گفت: «حالت‌هایی مثل PTSD دارم. برایم نوشتن خیلی خیلی سخت شده است. می‌نشینم که بنویسم و هیچ اتفاقی نمی‌افتد. می‌نویسم ولی بعدش می‌بینم که مشتی مهمل نوشته‌ام و روز بعد حذفش می‌کنم. هنوز از آن جنگل به معنای واقعی خارج نشده‌ام.»

او در پاسخ به این سوال که آیا قبل از حمله هم چنین حالت‌هایی داشته گفت: «در واقع نه. منظورم این است که تلاش کرده‌ام ولی نه سخت.»

روزنامه گاردین نوشته مصاحبه رشدی با نیویورکر چند روز قبل از تاریخ رونمایی از داستان جدیدش منتشر شده است. وکیل رشدی گفته که او برای تبلیغ کتاب جدیدش در انظار عمومی ظاهر نخواهد شد. 

این روزنامه همچنین نوشته که سلمان رشدی بعد از حمله نیویورک به مدت ۶ هفته در بیمارستان بستری بود. او بینایی یک چشم و یکی از دستهایش را از دست داد. 

بیست و یکم مرداد ماه بود که رسانه‌ها خبر دادند، سلمان رشدی نویسنده مرتد کتاب آیات شیطانی در نیویورک هدف حمله قرار گرفت و به شدت مجروح شد.

گزارش‌های اولیه حاکی از آن بود که رشدی مورد اصابت ۱۰ تا ۱۵ ضربه چاقو، از جمله چند ضربه در ناحیه گردن و شکم قرار گرفت.  به دنبال این حمله، سلمان رشدی با بالگرد به بیمارستان UPMC Hamot در شهر «ایری» در ایالت پنسیلوانیا منتقل شده و در آنجا تحت عمل جراحی قرار گرفت. البته ساعاتی بعدتر، یک مقام نیویورک به صورت دقیق‌تر گفت که او از چهار ناحیه در شکم، سه ناحیه در سمت راست گردن زخمی شد و یک ضربه چاقو هم به سمت راست چشمش اصابت کرد. علاوه بر این، یک چاقو به ناحیه ران راست و یک چاقو به قفسه سینه او خورد.

دو ماه بعد از این حمله مدیر برنامه‌های سلمان رشدی تایید کرد که او بینایی یک چشم و توان استفاده از یک دست خود را از دست داده است.

سلمان رشدی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چه کسی را بابت آن حمله مقصر می‌داند گفته که تنها مجری عملیات را مقصر می‌داند. او گفته که نیروهای امنیتی در محل حادثه را نیز مسئول این اتفاق نمی‌داند. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.