سیلاب و زلزله مهم ترین مخاطره‌های ایران/ آبخیزداری ۳۰ میلیون هکتار از اراضی کشور در آینده

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: تاکنون حدود ۳۸ میلیون هکتار از اراضی کشور آبخیزداری شده است و ۳۰ میلیون هکتار دیگر از اراضی کشور تا دو سال آینده آبخیزداری خواهد شد.

#آبخیزداری#مدیریت#بحران#۳۰_میلیون#هکتار#اراضی#کشور

به گزارش خبرگزاری افسران، محمد حسن نامی، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اظهار کرد: از ۶۴ مورد مخاطره طبیعی یا سوانح انسان ساخت که در جهان اتفاق افتاده تاکنون ۴۶ مورد از آن در ایران رخ داده است که این مخاطرات طبیعی نظیر سیلاب، زلزله، آتش سوزی، فرونشست، رانش زمین، خشکسالی، سرما زدگی، ریزگرد و دیگر مخاطرات طبیعی هستند.

وی با بیان اینکه سیلاب و زلزله مهم ترین مخاطره طبیعی در کشور است، گفت: باید در این زمینه اقدامات پیشگیرانه بیشتری داشته باشیم تا بتوانیم از جان و مال مردم حفاظت کنیم.

نامی افزود: پیشگیری از مخاطرات طبیعی بسیار مهم است، مانند سیلاب که سالهای اخیر در کشور شاهد بودیم و آسیب هایی را به همراه داشت که یکی از موارد مهم پیشگیری از آن آبخیزداری است.

وی گفت: تاکنون حدود ۳۸ میلیون هکتار از اراضی کشور آبخیزداری شده است و قرار است با یک مدیریت جهادی در کشور ظرف دو سال آینده نزدیک به ۳۰ میلیون هکتار دیگر از اراضی کشور آبخیزداری شود تا بتوانیم از سیلاب ها در امان باشیم.

معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه در استان تهران ۵ سد وجود دارد که آب شرب این استان را تامین می کنند، اظهارداشت: راهبرد موجود این است که ۷۵ درصد آب شرب از سد ها و ۲۵ درصد دیگر از آب چاه ها استفاده شود اما با توجه به کاهش بارش ها در کشور میزان استفاده از آب سد ها کاهش پیدا کرده و باعث افزایش استفاده از آب چاه ها شده است که باید در مصرف آب صرفه جویی شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی و بعد از آن صنعت است که باید در این بخش ها تدابیر ویژه‌ای جهت کاهش مصرف اتخاذ شود، به طور مثال در بخش کشاورزی باید شاهد تغییر الگوی کشت به سمت کشت هیدروپونیک باشیم زیرا این نوع کشت حداقل ۵ تا ۷ برابر افزایش تولید را به همراه دارد و از سلامت غذایی بیشتری برخوردار است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.