ثبت ۹ مورد ابتلای محلی به تب دانگی در هرمزگان

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت:

تب دانگ، مهم‌ترین موضوع حوزه سلامت در این روزها به حساب می‌آید. اکنون، استان‌های هرمزگان، سیستان‌وبلوچستان – (به ویژه شهر چابهار)، بوشهر، خوزستان، گیلان، مازندران و گلستان درگیر این بیماری هستند.

اگرچه پشه آئدس در استان‌های مازندران و گلستان صید نشده اما این دو استان نیز در معرض خطر قرار دارند. اغلب موارد ابتلا به تب دانگ از کشور امارات وارد شده‌اند. ۹ مورد ابتلای محلی در «بندر لنگه» استان هرمزگان گزارش شده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره ویژگی‌های ظاهری پشه آئدس توضیح داد: اگر کسی موفق به دیدن پشه آئدس با ذره‌بین شود، خطوط سفید این پشه را می‌بیند. این پشه به دلیل خطوطی که دارد در جنوب کشور «پشه گورخری» نام دارد و نام این پشه در جنوب‌شرقی آسیا نیز “Tiger Mosquito” است. پشه معمولی، خطوط سفید را ندارد؛ بنابراین اگر پشه آئدس زیر ذره‌بین قرار گیرد، خطوط سفید آن قابل مشاهده است. 

عرشی افزود: پشه آئدس از منظر بیولوژیکی می‌تواند چهار بیماری «چیکونگونیا»، «تب زرد»، «زیکا» و «تب دانگ» را منتقل کند. اگرچه پشه آئدس می‌تواند چهار بیماری را منتقل کند، اما پشه مالاریا می‌تواند فقط یک بیماری یعنی مالاریا را منتقل کند. 

وی خاطرنشان کرد: واکسن تب دانگ در جنوب‌شرقی آسیا و آمریکا، مراحل مطالعات بالینی را سپری می‌کند. واکسن تب دانگ برای شرایط کنونی کشور مناسب نیست؛ چرا که واکسن باید با خصوصیات پشه متناسب باشد. اینطور نباید تصور کرد که واکسن برای شرایط کنونی مناسب است؛ به طور مثال، حدود ۵۰ سال از شناسایی ویروس HIV می‌گذرد اما طی این بازه زمانی واکسنی برای این ویروس وجود ندارد. بازهم تاکید می‌کنم، واکسن برای شرایط کنونی کشور مناسب نیست؛ این موضوع فقط مختص ایران نیست و واکسن تب دانگ در دسترس تمام کشورها نیست و برخی کشورها مطالعات بالینی آن را سپری می‌کنند. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.