کانادا اجازه برگزاری انتخابات را به ایران نمی‌دهد

سخنگوی ستاد انتخابات کشور:

وزارت امور خارجه مسئولیت برگزاری انتخابات در خارج از کشور را دارد و ۳۴۴ شعبه برای خارج از کشور تعریف شده است. در کشور کانادا اعلام کردند مجوز انتخابات در این کشور از ناحیه دولت مربوطه صادر نشده است و انتخابات ریاست جمهوری در این کشور برگزار نمی‌شود.

در آمریکا شعبی تعیین شده است که ایرانیان با مراجعه به شعب و با گذرنامه می‌توانند رأی دهند. در کشور آمریکا رأی‌گیری به صورت حضوری است.

محسن اسلامی گفت: «کانادا اعلام کرد مجوز انتخابات در این کشور از ناحیه دولت مربوطه صادر نشده است و بنابراین انتخابات ریاست جمهوری در این کشور برگزار نخواهد شد.» «وزارت امور خارجه مسئول برگزاری انتخابات در خارج از کشور است و در آمریکا صندوق رای پیش‌بینی شده تا فرایند اخذ رای در نمایندگی‌های سفارت ایران انجام شود و رای‌گیری هم به صورت حضوری خواهد بود.»

کانادا در سال ۱۳۹۱ روابط خود با ایران را تعلیق کرد ولی جمعیت بزرگی از شهروندان ایرانی در این کشور زندگی می‌کنند. خودداری کانادا از صدور مجوز برای برگزاری انتخابات پیش روی ریاست جمهوری ایران در این کشور در حالیست که روابط این دو کشور دچار تنش بی‌سابقه‌ای شده است.

کانادا هفته پیش اعلام کرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان یک سازمان «تروریستی» طبقه بندی می‌کند و از شهروندان خود خواست ایران را ترک کنند. این تصمیم بعد از سال‌ها فشار نمایندگان مخالف دولت در پارلمان کانادا و ایرانی‌های ساکن این کشور گرفته شد. ایران این اقدام کانادا را محکوم کرد.

به این ترتیب، فرماندهان و نیروهای سپاه پاسداران از ورود به خاک کانادا منع می‌شوند و در صورت حضور در این کشور ممکن است درباره اقامت آنها تحقیق و در صورت لزوم اخراج شوند. جاستین ترودو نخست وزیر کانادا کشته شدن ابراهیم رئیسی رئیس‎‌جمهور ایران در سانحه هوایی را هم تسلیت نگفت.

دولت کانادا دو سال پیش و در واکنش به سرکوب معترضان در اعتراضات سراسری پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، ۱۰ هزار از فرماندهان و اعضای ارشد و نیروهای رسمی سپاه پاسداران را ممنوع‌الورود کرد.

این کشور در سال‌های گذشته تحریم‌های متعددی برای شرکت‌ها و افراد حقیقی مرتبط با سپاه پاسداران و گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آن وضع کرده است.

یکی دیگر از موضوعاتی که در سال‌های اخیر بر روابط دو کشور سایه انداخت، موضوع انهدام هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران بود. کانادا به همراه اوکراین و بریتانیا و سوئد در تیر ۱۴۰۲ شکایتی از جمهوری اسلامی ایران برای ساقط کردن این هواپیما را در دیوان دادگستری بین‌المللی به ثبت رساند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.