جهش قیمت ها با واردات آیفون رفرش و صادرات میوه

در گذشته و براساس اعلام مسئولان وزارت صمت، سودجویان از صادرات لوازم خانگی برای واردات موبایل رفرش استفاده می‌کردند اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که اخیرا وارد بازار محصولات کشاورزی و میوه شده‌اند و همین موضوع بر قیمت این کالاها در داخل کشور اثر گذار بوده است.

قیمت آیفون‌های رفرش و ریپک شده بسیار پایین‌تر از قیمت کالای نو است اما کالا به عنوان نو به گمرک اظهار می‌شود و در نهایت به قیمت کالای نو نیز به مصرف کننده نهایی فروخته می‌شود. به این ترتیب واردکننده هم از محل بیش‌اظهاری در گمرک و هم از محل فروش کالای رفرش به جای نو به مصرف‌کننده نهایی منتفع می‌شود و سود کلانی کسب می‌کند.

 اخیرا سود بازرگانی واردات آیفون به صورت تجاری ۹۶ درصد تعیین شده است. با توجه به اینکه پیش از این مقرر شده بود تا حقوق وردی واردات کالا از طریق رویه مسافری دو برابر رویه تجاری باشد، واردات آیفون از طریق رویه مسافری با احتساب حقوق ورودی و عوارض گمرکی حدود ۱۹۶ درصد هزینه خواهد داشت.

نکته‌ای که در خصوص واردات آیفون وجود دارد اما بسیار فراتر از حقوق ورودی است که این روزها به آن توجه می‌شود. مسئله اصلی مربوط به رویه وارداتی است که براساس آن آیفون وارد کشور می‌شود. از سال ۱۴۰۱، برخی مدل‌های تلفن‌های همراه بالای ۶۰۰ دلار براساس رویه واردات از محل صادرات خود وارد کشور می‌شوند.

در این رویه واردات رانتی که به عنوان یک مشوق وارداتی در نظر گرفته شد، تنها برخی صادرکنندگان امکان پیدا کردند تا اقدام به واردات آیفون کنند. براساس گزارش سازمان توسعه تجارت در سال ۱۴۰۲، این رویه منجر به این شد تا برخی واردکنندگان حواله صادراتی خود را در اختیار افراد دیگری قرار دهند که مانند اجاره دادن کارت بازرگانی بود.

عده دیگری از واردکنندگان نیز خود راساً اقدام به واردات آیفون کرده بودند که منجر به واردات آیفون رفرش و ریپک شد. با این وجود از سال گذشته تغییری در روند واردات ایجاد نشده است و با وجود عدم تولید آیفون ۱۳ و مدل‌های قدیمی‌تر و ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ شاهد گسترش واردات آیفون رفرش و ریپک بوده‌ایم.

باید به این موضوع توجه داشت که قیمت آیفون‌های رفرش و ریپک شده بسیار پایین‌تر از قیمت کالای نو است اما کالا به عنوان نو به گمرک اظهار می‌شود و در نهایت به قیمت کالای نو نیز به مصرف کننده نهایی فروخته می‌شود. به این ترتیب واردکننده هم از محل بیش‌اظهاری در گمرک و هم از محل فروش کالای رفرش به جای نو به مصرف‌کننده نهایی منتفع می‌شود و سود کلانی کسب می‌کند.

به دلیل جذابیت همین سودهای غیرقانونی برخی اقدام به صادرات میوه و کالاهای کشاورزی کردند تا بتوانند از محل صادرات اقدام به واردات آیفون کنند. این موضوع سبب افزایش صادرات و کمبود کالا در داخل کشور شده است. نتیجه این رویه نیز افزایش قیمت میوه و برخی کالاهای کشاورزی دیگر در داخل کشور بوده است.

در گذشته و براساس اعلام مسئولان وزارت صمت، از صادرات لوازم خانگی برای واردات موبایل رفرش استفاده می‌کردند اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که اخیرا وارد بازار محصولات کشاورزی و میوه شده‌اند که صادرات آن ساده‌تر است و همین موضوع بر قیمت این کالاها در داخل کشور اثر گذار بوده است.

با وجود همه این اشکالات همچنان شاهد واردات چند صد میلیون دلاری آیفون رفرش هستیم و به نظر نمی‌رسد مسئولان امر قصدی برای تغییر این رویه چالش برانگیز داشته باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.