افزایش هزینه آموزشگاه‌های رانندگی به ۶ میلیون تومان!

هزینه آموزشگاه رانندگی ۵۰ درصد افزایش یافت و متقاضیان گواهینامه پایه ۳ باید به جای مبلغ ۴ میلیون تومان، ۶ میلیون تومان پرداخت کنند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا:

سردار حسینی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا:

هزینه کلاس‌های آموزش رانندگی توسط سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تعیین می‌شود. این افزایش ۵۰ درصدی با واکنش و انتقاد مردم و متقاضیان گواهینامه همراه بوده و آنها معترض افزایش ۵۰ درصدی هزینه گواهینامه شده‌اند

به گفته سردار حسینی، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هزینه کلاس‌های آموزش رانندگی را تعیین می‌کند. این سازمان زیرمجموعه وزارت صمت است که بعد از تعیین هزینه این مبلغ را به پلیس اعلام می‌کند. سردار حسینی در ادامه سخنانش افزود: «پلیس و آموزشگاه‌های رانندگی اجازه ندارند مبلغی فراتر از عدد و رقم تعیین‌شده از متقاضیان دریافت کنند.»

متقاضیان از افزایش ۵۰ درصدی نرخ آموزش رانندگی انتقاد کرده‌اند. در شرایط اقتصادی فعلی، افزایش هزینه آموزشگاه‌های رانندگی باعث کاهش مراجعه افراد برای دریافت گواهی‌نامه خواهد شد.

ممکن است این مسئله ابتدا جنبه مثبت قضیه را به ما نشان بدهد. طی سالیان گذشته، افراد بسیاری گواهی‌نامه دریافت کرده‌اند تا برای ثبت‌نام و قرعه‌کشی خودرو مدرک لازم داشته باشند. افزایش تعداد رانندگان در جاده‌ها و خیابان‌های کشور، باعث شده است شهروندان نسبت به رویه سریع صدور گواهی‌نامه برای افراد معترض شوند. بااین‌حال افزایش قیمت راهکار اصلاح این معضل نیست، بلکه دوره‌های آموزشی صدور گواهی‌نامه باید طولانی‌تر و سختگیرانه‌تر باشند.

افزایش قیمت صدور گواهی‌نامه و آموزش رانندگی باعث می‌شود بسیاری از افراد بدون دریافت گواهی‌نامه، رانندگی کنند. هم‌اکنون نیز در آموزشگاه‌های رانندگی شاهد تردد متقاضیانی هستیم که هنوز گواهی‌نامه رانندگی نگرفته‌اند اما با خودروی شخصی به آموزشگاه می‌آیند. بدیهی است افزایش تردد خودروهایی با رانندگان بدون گواهی‌نامه دردسر زیادی برای سایر رانندگان ایجاد می‌کند. پیگیری‌های قانونی پس از تصادف با خودروهایی که رانندگان آن‌ها گواهی‌نامه ندارند، به‌تنهایی معضلی بزرگ برای مالکان خودروها و رانندگان قانون‌مند به حساب می‌آید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.