روسیه طالبان را از فهرست تروریسم خارج می‌کند

ریانووستی اعلام کرد که روسیه سه سال پس از بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان، این گروه را از فهرست سازمان‌های تروریستی حذف خواهد کرد.

سرگئی لاوروف، گفتوزیر امور خارجه روسیه نوشت: «قزاقستان تصمیم گرفت طالبان را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کند، ما نیز قرار است این کار را بکنیم.»

لاوروف با تاکید براینکه روسیه بر اساس واقعیت‌های موجود تصمیم می‌گیرد، ادعا کرد که «طالبان قدرت واقعی در افغانستان است و ابتکارعمل برای حذف آن از فهرست سازمان‌های ممنوعه نشان‌دهنده آگاهی از واقعیت است».

قزاقستان در پایان سال ۲۰۲۳ طالبان را از فهرست سازمان‌های ممنوعه حذف کرد. نام طالبان از سال ۲۰۰۳ به عنوان یک سازمان تروریستی در روسیه ثبت شده است.

«ضمیر کابلوف» مدیر امور آسیا در وزارت امور خارجه روسیه گفت: وزارت دادگستری و وزارت خارجه روسیه به کرملین پیشنهاد داده‌اند که طالبان را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کند.

کابلوف با بیان اینکه چند نهاد دولتی روسیه با این پیشنهاد موافقت کرده‌اند، گفت: «این باید انجام شود. در غیر این صورت نمی‌تواند درباره به‌رسمیت‌شناختن (دولت طالبان) صحبت کرد. در نتیجه، کار بر روی این مسئله ادامه دارد و تمامی ملاحظات به مقامات ارشد کشور اطلاع‌رسانی شده است. منتظر تصمیم (آن‌ها) هستیم.»

این مقام وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه طالبان افغانستان برای به‌رسمیت شناخته‌شدن تلاش‌های بسیاری کرده، گفت: «هنوز چند مانع وجود دارد که باید از سر راه برداشته شود. بعد از آن رهبری روسیه تصمیم‌گیری خواهد کرد.»

بااین‌حال، ضمیر کابلوف گفت دولت روسیه قصد ندارد به مناسبت صد و پنجاهمین سالگرد آغاز روابط روسیه و افغانستان به دولت طالبان تبریک بگوید، زیرا مسکو هنوز این دولت را به رسمیت نمی‌شناسد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.