تکلیف شهدای دست‌بریده در آخرت چیست؟

خداوند به تمام افرادی که با دستان بریده به شهادت رسیده‌اند، دو بال هدیه خواهد داد. براساس تحقیق در منابع روایی و تاریخی، تنها دو شهید را می‌یابیم که صراحتاً وجود چنین امتیازی برایشان اعلام شده است؛ آن دو شهید عبارت‌اند از: جعفر بن ابی‌طالب (علیه‌السلام) و حضرت ابوالفضل عباس (علیه‌السلام).

۱ – دست‌های بریده
اگرچه ممکن است خداوند تمام افرادی را که با دستان بریده به شهادت رسیده‌اند، از این امتیاز بهره‌مند سازد، اما بنا بر تحقیق و جست‌وجو در منابع روایی و تاریخی، تنها دو شهید را می‌یابیم که صراحتاً وجود چنین امتیازی برایشان اعلام شده است:

۱.۱ – جعفر بن ابی‌طالب
پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم)، پس از به شهادت رسیدن جعفر بن ابی‌طالب و قطع شدن دو دست او در جنگ موته، فرمود: «خداوند عزوجل به جای دو دستش، دو بال به او عطا فرمود که با آن‌ها در بهشت، هر کجا که بخواهد، پرواز می‌کند».

۱.۱.۱ – سخنی از ابن جعفر
عبدالله بن جعفر می‌گوید: من یاد دارم هنگامی که رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) به منزل ما تشریف آورد و خبر مرگ پدرم را به مادرم داد. در این هنگام پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) بسیار ناراحت به نظر می‌رسید و از دیدگان مبارکش اشک جاری بود، و دست خود را بر سر من و برادرم می‌کشید و ما را مورد نوازش قرار می‌داد.

من دیدم که اشک‌هایش بر محاسن شریفش جاری می‌شد، پس از این فرمود: «پروردگارا! جعفر اکنون با بهترین پاداش در جوار شما آمده است، خدایا! در ذریه و نژاد او بهترین فرزندان را قرار بده تا نام نیک او را هم‌چنان نگه دارند». بعد از این به مادرم فرمود: «یا اسماء! اکنون شما را مژده‌ای بدهم» گفت: بفرمایید پدر و مادرم فدایت گردد. پیامبر فرمود: «خداوند دو بال به جعفر هدیه داده تا در بهشت با فرشتگان پرواز کند».
و از‌همین‌روست که به او جعفر طیار می‌گویند.

۱.۲ – روایتی از امام سجاد
امام سجاد (علیه‌السلام) در وصف حضرت عباس بن علی (علیه‌السلام) می‌فرماید:

«خداوند عباس را رحمت کند که برادرش حسین (علیه‌السلام) را بر خود ترجیح داد و خود را در راه او فدا کرد تا جایی که دستانش قطع شد. خداوند نیز در مقابل آن، دو بال به او عطا کرد که با آن در بهشت پرواز می‌کند…».

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.