انگلیس: ارسال سلاح به اسرائیل را متوقف نمی‌کنیم

وزیر خارجۀ انگلیس بعد از دیدار با بلینکن، همتای آمریکایی خود در واشنگتن اعلام کرد که انگلیس برنامه‌ای برای توقف ارسال تسلیحات به رژیم صهیونیستی ندارد.

در شرایطی که در حمله ۱۳ فروردین به کاروان امدادی «آشپزخانه مرکزی جهانی» در غزه سه شهروند انگلیس کشته شدند، لندن به ادامه ارسال سلاح به تل‌آویو اصرار دارد.وزیر خارجه انگلیس دیوید کامرون بعد از دیدار با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی خود، در نشست خبری مشترک در واشنگتن اعلام کرد که انگلیس برنامه‌ای برای توقف ارسال تسلیحات به رژیم صهیونیستی ندارد.

با گذشت بیش از ۶ ماه از حمله اسرائیل به غزه و به ویژه حمله ۱۳ فروردین تل‌آویو به کاروان امدادی سازمان آشپزخانه مرکزی جهانی، فشارها در انگلیس روی دولت برای لغو مجوز صدور تسلیحات به اسرائیل تشدید شده است. در این حمله ۳ بریتانیایی، یک آمریکایی-کانادایی، یک لهستانی، یک استرالیایی و یک فلسطینی جلنشان را از دست دادند.کامرون در روزهای اخیر باره بر لزوم فشار بر اسرائیل درباره جنگ غزه تاکید کرده بود اما در واشنگتن گفت که «طبق آخرین ارزیابی، موضع ما را درباره مجوزهای صادرات (تسلیحات) بدون تغییر باقی می‌ماند».

وی که سابقه نخست‌وزیری انگلیس را هم دارد، البته مدعی شد که «ما همچنان در مورد موضوع دسترسی بشردوستانه به غزه نگرانی‌های جدی داریم».کامرون در توضیح چرایی ادامه صدور تسلیحات به اسرائیل گفت که موضع انگلیس همانند موضع «دیگر شرکای بین‌المللی» لندن است.وزیر خارجه انگلیس افزود که «تاکنون هیچ کشور همفکری تصمیمی برای تعلیق مجوزهای صادرات تسلیحات به اسرائیل اتخاذ نکرده است و من این را اضافه می‌کنم که اسرائیل همچنان یک شریک دفاعی و امنیتی حیاتی برای بریتانیا است. همکاری ما باعث می‌شود که بریتانیا و اسرائیل در برابر تهدیدات خارجی ایمن تر شوند».بنا بر گزارش شبکه الجزیره، انگلیس ۴۲ میلیون پوند (۵۳ میلیون دلار) سلاح در سال ۲۰۲۲ به اسرائیل داده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.