ایران چهارمین سال خشکسالی خود را تجربه خواهد کرد؟

در ادامه کم بارشی سال‌های گذشته امسال هم شاهد ادامه این روند هستیم با وجود این که سازمان ملی هواشناسی پاییز و زمستان امسال را سالی خوانده بود که کم آبی‌های سال‌های گذشته را جبران کند ولی با توجه به پایان رسیدن فصل پاییز، کشور شاهد بارش‌های پیش بینی شده نبود، نگاهی کرده ایم به پیش بینی هایی که رخ نداده است.

از روز چهارشنبه با ورود موج بارشی بسیار خوبی به کشور شاهد آغاز بارشهای خوبی در سراسر کشور خواهیم بود.

این شرایط ادامه دار بوده و حداقل طی ۱۰ روز شاهد ورود موجهای بارشی بسیار خوبی به کشور خواهیم بود و بخش گسترده ای از کشور شاهد ترسالی موقتی خواهند بود‌‌. البته این ترسالی توانایی جبران بارشهای از دست رفته را ندارد، اما حداقل می تواند از شدت خشکسالی تا حد قابل قبولی کم کند.

رئیس سازمان هواشناسی درباره پیش‌بینی‌های خلاف واقع سازمان هواشناسی به ارائه توضیحاتی پرداخت.
تاجبخش در پاسخ به این سئوال که “چرا در فصل پاییز امسال علی‌رغم اعلام هواشناسی، خبری از بارش‌ها نبود و پیش‌بینی‌ها درست نبود؟ ” اظهار داشت: ما بر اساس یک سری شواهد و مدل‌ها اظهارنظر می‌کنیم، صحبت‌هایمان پیش‌بینی است، پیش‌گویی نیست، یعنی آنچه را که روی نقشه‌ها و مدل‌ها می‌بینیم، اعلام می‌کنیم.

وی گفت: در آخرین شورای آبی عالی نیز که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد، اعلام کردم که براساس تمام مدل‌های تولیدی داخلی و مدل‌های کشورهایی دیگر، شواهد افزایش بارش‌ها را نشان می‌داد که در مهرماه بارش‌های بالای نرمال در کشور داشته باشیم اما در آبان ماه هم اتفاق نیفتاد و ما خودمان بیشتر از همه از این موضوع ناراحت بودیم!

 رئیس سازمان هواشناسی کشور اذعان کرد: ناراحتی ما از این‌موضوع نه تنها بخاطر اینکه پیش‌بینی‌ بارش‌ها درست درنیامده، بلکه شرایط کشور به نحوی است که بیشتر به آب نیاز دارد و این منابع بارشی می‌توانست کمک خوبی برای استان‌هایی که در دو سال اخیر تحت تاثیر کم‌بارشی شدید بودند، باشد.
وی با اذعان به اینکه بارش‌ها در آبان ماه زیر نرمال بود، افزود: امروز تمام صحبت‌ها بر پایه احتمالات است، ما ۵۰ تا ۷۰ درصد احتمال می‌دهیم‌ که بارش‌ها بالای نرمال باشد و در معنای بدبینانه ممکن است که ۳۰ تا ۵۰ درصد پیش‌بینی‌ها نیز اتفاق نیفتد.

 تاجبخش بیان کرد: در جلسه شورای عالی آب که رئیس‌جمهور، وزرای نیرو، جهاد کشاورزی وزیر کشور، رئیس سازمان محیط‌زیست و دستگاه‌ها متولی حضور داشتند، اعلام کردم که تئوری‌ها و پیش‌بینی‌های بدبینانه را برای شرایطی که ممکن است این بارش‌ها اتفاق نیفتند، در نظر بگیرند و خوشبختانه مصوب هم شد که در حوزه منابع آبی شرایط بدبینانه و تمام سناریو را ببینیند تا بلکه منابع آبی و ظرفیت‌های کشور را به بهترین نحو مدیریت کنند و امیدواریم اتفاق هم بیفتد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.