هدف اسرائیل از حمله به کنسولگری ایران چه بود؟

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه ایران: رژیم اسرائیل تلاش دارد فضای درگیری در منطقه از درگیری بین اسرائیل و حماس تبدیل به درگیری بین ایران و آمریکا و برخی از کشورهای غربی کند. این رژیم تلاش دارد فضای درگیری در منطقه را از درگیری بین اسرائیل و حماس تبدیل به درگیری بین ایران و آمریکا و برخی از کشورهای غربی کند.

محاسبات رژیم صهیونیستی اشتباه درآمد و آن‌ها به‌رغم اینکه ادعا می‌کردند حماس را نابود می‌کنند، نتوانسته‌اند به این اهداف دست پیدا کنند و فقط کشتار انجام داده‌اند. صهیونیست‌ها می‌خواهند پای ایران را به جنگ باز کنند و در سایه این درگیری‌ها این مجال را پیدا کنند که خود را نجات داده و جنایت‌هایشان را در فلسطین ادامه دهند.

«رامین مهمان‌پرست» پس از ۶ ماه جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه، درباره ریشه‌های آغاز عملیات‌ «طوفان‌الاقصی» توسط مقاومت فلسطین در هفتم اکتبر ۲۰۲۳ به ایسنا گفت: در سال‌های گذشته هیچ‌گاه جنایات صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین متوقف نشده است و آن‌ها در همین چارچوب تلاش کرده‌اند که حوزه اراضی اشغالی را نیز گسترش دهند و در واقع اشغالگری را به همراه جنایت علیه مردم فلسطین به پیش بردند.

او ادامه داد: این اتفاق‌ها باعث شده که ما در فلسطین به‌خصوص در غزه شاهد یک زندان بزرگ روباز باشیم. این زندان روباز بزرگ در محاصره قرار دارد و مردم آن برای تامین کالاهای ضروری و مواد غذایی خود باید حتما مجوز رژیم صهیونیستی را داشته باشند. این تحولات باعث شده بود که صبر مردم فلسطین و غزه لبریز شود. در همین چارچوب جنبش حماس به عنوان عصاره مردم معترض فلسطین به جنایت‌های رخ داده عملیاتی را در هفت اکتبر طراحی کرد چراکه دیگر این وضعیت برای آن‌ها قابل قبول نبود.

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه ادامه داد: ظاهر وضعیت در غزه به نحوی بود که کسی متوجه عمق جنایات صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین نمی‌شد و در واقع افکار عمومی به نوعی نسبت به این جنایت‌ها بی‌تفاوت شده بودند و با استفاده از این وضعیت رژیم صهیونیستی تلاش کرد که روابط خود را با برخی از کشورهای عربی و مسلمان عادی کند.

مهمان‌پرست تصریح کرد: عادی‌سازی روابط رژیم صهیونیستی با عربستان سعودی به عنوان یکی از کشورهای قدرتمند منطقه و عربی و اسلامی مورد توجه آمریکا و رژیم صهیونیستی بود و این موضوع می‌توانست قبح ارتباط با رژیم صهیونیستی را بریزد و در همین چارچوب صهیونیست‌ها به دنبال این بودند که پایتخت را از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل کنند، چیزی که از زمان ترامپ آغاز شده بود.

این دیپلمات جمهوری اسلامی ایران درباره تاثیر عملیات مقاومت فلسطین بر این موضوع گفت: عملیات طوفان‌الاقصی این معادلات را به‌هم ریخت و برای مردم فلسطین قابل قبول نبود که هیچ‌کس در برابر این جنایت‌ها کاری نمی‌کند. وقتی این عملیات به شکل بی‌سابقه‌ای انجام شد این موضوع از چند زاویه به رژیم صهیونیستی ضربه وارد کرد و نشان داد سیستم اطلاعاتی رژیم صهیونیستی به‌رغم ادعاهایی که می‌کند چقدر ضربه‌پذیر است و نتوانسته بود این عملیات را که احتمالا برای اجرای آن از ماه‌ها قبل برنامه‌ریزی شده بود، کشف کند.

وی افزود: یکی از موضوعاتی که رژیم صهیونیستی در این سال‌ها بر روی آن مانور می‌داد، امنیت ساکنان اراضی اشغالی بود ولی این عملیات نشان داد که رژیم صهیونیستی نمی‌تواند امنیت ساکنان در این منطقه را تامین کند و گنبد آهنین نیز به آن‌ها در این زمینه کمکی نکرد.

وی با بیان اینکه حمله اخیر رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در سوریه در همین چارچوب انجام شد، گفت: آن‌ها عمداً این کار را کردند که یک عکس‌العمل تند و احساسی از سوی ایران شاهد باشند و پای ایران را مستقیم به جنگ باز کنند و به محض اینکه پای ایران به جنگ باز شود تلاش کنند با مظلوم‌نمایی پای آمریکا و کشورهای غربی را نیز به صحنه بکشانند و در واقع فضای درگیری را به جای درگیری اسرائیل و حماس تبدیل به درگیری بین ایران و آمریکا و برخی از کشورهای غربی کنند و در سایه این درگیری‌ها این مجال را پیدا کنند که خود را نجات داده و جنایت‌هایشان را در فلسطین ادامه دهند.

مهمان‌پرست گفت: خوشبختانه کسانی که در ایران مسائل و تحولات را رصد می‌کنند و همچنین جریان مقاومت در منطقه، هوشمندانه عمل کرده‌اند و اجازه نمی‌دهند طعمه‌ای که این‌چنین گرفتار شده بتواند به راحتی از این وضعیت نجات پیدا کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.