هشدار آمریکا به چین درخصوص ادامه همکاری با روسیه

جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا مقامات پکن را تهدید کرد که ادامه کمک مادی به روسیه نیز برای آنها عواقب جدی به همراه خواهد داشت. روزنامه نیویورک تایمز بامداد امروز گزارش داد که این مقام آمریکایی این هشدار را در جریان دیدار خود با هه لی‌فنگ، معاون نخست‌وزیر شورای دولتی جمهوری خلق چین مطرح کرد.

به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا مقامات پکن را تهدید کرد که ادامه کمک مادی به روسیه نیز برای آنها عواقب جدی به همراه خواهد داشت.  روزنامه نیویورک تایمز بامداد امروز گزارش داد که این مقام آمریکایی این هشدار را در جریان دیدار خود با هه لی‌فنگ، معاون نخست وزیر شورای دولتی جمهوری خلق چین مطرح کرد. 

طبق این اطلاعات، خانم یلن به همکار چینی خود هشدار داد: «اگر شرکت‌های چینی از حمایت مادی خود از روسیه در حال درگیری نظامی با اوکراین ادامه دهند، ممکن است با «عواقب بسیار جدی» مواجه شوند.

این نشریه یادآور شد که دیدار بین وزیر خزانه‌داری آمریکا و معاون نخست وزیر چین “تلاشی از سوی دو اقتصاد بزرگ جهان برای حل و فصل اختلافات تجاری و ژئوپلیتیکی” بود، زیرا  واشنگتن و پکن تلاش می‌کنند تا روابط خود که طی سال گذشته به پایین‌ترین سطح خود رسیده، را تثبیت کنند.

روزنامه فایننشال تایمز نیز به نقل از منابع خود در بروکسل،گزارش داده که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در دیدار با همتایان خویش  از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو ناتو، نسبت به تعمیق همکاری‌های دفاعی بین روسیه و چین ابراز نگرانی کرده است.

بلینکن در گفتگوهای ۳ تا ۴ آوریل در بروکسل از همتایان اروپایی خود خواست تا موضوع همکاری بین پکن و مسکو  را بیشتر مورد توجه قرار دهند. به گفته او، “ظاهراً پکن “ابزار، مواد و تخصص‌های فنی را در مقیاس نگران کننده‌ای به مسکو ارائه می‌دهد”.

وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد که این کمک‌ها عمدتاً بر تولید تجهیزات نوری و سوخت موشکی روسیه و همچنین صنعت فضایی متمرکز شده است. در خصوص نگرانی‌های خود، بلینکن از وزرای خارجه اعضای ناتو خواست تا این مسائل را مستقیماً با طرف چینی مطرح کنند، علناً در مورد ادامه همکاری‌ها بین روسیه و چین صحبت کرده و علیه شرکت‌هایی از چین که ممکن است در تقویت صنایع روسیه نقش داشته باشند، اقدامات لازم را در نظر بگیرند.

در اوایل ماه آوریل، شبکه NBC News به نقل از یک مقام ارشد کاخ سفید گزارش داد که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، در جریان گفتگوی تلفنی خود با رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، در کنار سایر مسائل، نسبت به کمک‌هایی که گویا پکن به مسکو در بحبوحه درگیری نظامی در اوکراین ارائه می‌دهد، ابراز نگرانی کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.