نامه ایران به شورای امنیت درباره حملات تروریستی اخیر

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد طی نامه‌ای به شورای امنیت این سازمان، حملات تروریستی اخیر در جنوب شرق کشور را محکوم کرد و از این شورا خواست ضمن محکوم کردن این حملات، تدابیر لازم را در راستای تعهداتش اتخاذ کند.

نمایندگی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در نامه‌ای به شورای امنیت در خصوص حملات تروریستی در شهر‌های چابهار و راسک تصریح کرد که شورای امنیت این اقدامات شنیع تروریستی را به شدت محکوم نموده و تدابیر مناسب در راستای تعهدات خود نسبت به مبارزه با تروریسم در تمامی اشکال و مظاهر آن اتخاذ نماید.

مکاتبه حاضر متعاقب حمله تروریستی مذموم و بزدلانه اخیر در خاک جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. این حمله هولناک تنها دو روز پس از حمله تروریستی مذموم و نفرت انگیز رژیم اسرائیل به اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در پایتخت جمهوری عربی سوریه رخ داد.

گروهک تروریستی جیش العدل که تحت حمایت بیگانگان است، در ساعات پایانی روز چهارشنبه ۳ آوریل ۲۰۲۴، مجموعه‌ای از حملات تروریستی هماهنگ را در شهر‌های چابهار و راسک واقع در استان سیستان و بلوچستان انجام داد. مهاجمان در راستای برهم زدن صلح و ثبات، پنج مکان عمومی مهم، پایگاه‌های نظامی و مراکز کنترل امنیتی را هدف قرار دادند و تعداد زیادی غیرنظامی را به گروگان گرفتند.

اما با وجود انگیزه شوم آنها، واکنش سریع و شجاعانه نیرو‌های امنیتی و انتظامی ایران، تلاش آن‌ها برای به دست گرفتن کنترل مراکز نظامی و امنیتی در چابهار و راسک را ناکام گذاشت. در جریان عملیات ضد تروریستی نیرو‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایران، تمامی گروگان‌ها با موفقیت آزاد شدند.

متأسفانه، این اقدامات تروریستی نفرت انگیز جان ده افسر پلیس و پرسنل امنیتی شجاع را گرفت که خود را در راه دفاع از ملت ما فدا کردند. چند نفر دیگر در حین انجام وظیفه مجروح شدند. علاوه بر این، ۴۴ غیرنظامی در این حملات زخمی شدند. ازاین تعداد، ۲۹ نفر تحت درمان قرار گرفته و ترخیص شده اند و ۱۵ نفر در بیمارستان چابهار تحت مراقبت‌های پزشکی هستند.

جمهوری اسلامی ایران این گونه اقدامات منفور و وحشیانه تروریستی را به شدت محکوم می‌کند و بر تعهد تزلزل ناپذیر خود برای اطمینان از محاکمه و پاسخگو نمودن مسئولین آن تاکید می‌کند.

با توجه به ید طولای اقدامات خشونت آمیز و تروریستی گروه تروریستی جیش العدل که تحت حمایت برخی کشور‌های خارجی است، علیه غیرنظامیان و کارکنان بیگناه ایرانی، جمهوری اسلامی ایران از شورای امنیت می‌خواهد که این اقدامات شنیع تروریستی را به شدت محکوم نموده، و تدابیر مناسب در راستای تعهدات خود نسبت به مبارزه با تروریسم در تمامی اشکال و مظاهر آن که با وحدت قاطعانه و موضع شورای امنیت در بیانیه مطبوعاتی مورخ ۱۶ دسامبر ۲۰۲۳ (SC/۱۵۵۳۴) نشان داده شده است، اتخاذ نماید.

جمهوری اسلامی ایران که خود مستقیماً متحمل پیامد‌های فاجعه بار تروریسم بوده است، بر تعهد تزلزل ناپذیر خود برای رهبری مبارزه با این بلای خانمان سوز ثابت قدم است. ما مصمم هستیم که از مردم سرافراز و نجیب ایران محافظت کنیم و امنیت کشور‌های همسایه را از خطرات این گروه‌های تروریستی حفظ کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.