پرداخت هزینه تحصیل سمپاد ۴ دهک اول مستعدان توسط دولت

وزیر آموزش و پرورش: هدیه رئیس جمهور به دانش‌آموزان مستعد دهک‌‌های اول تا چهارم این بود که تمام هزینه‌های آنها در صورت راهیابی به مدارس سمپاد، توسط دولت پرداخت شود که این امر به عنوان مصوبه هیات دولت ابلاغ شده است.

بیش از ۷۰۰ مدرسه تیزهوشان در سراسر کشور فعال هستند.

در حالیکه وزیر آموزش و پرورش اواخر هفته گذشته از «پرداخت هزینه ثبت نام دانش‌آموزان ممتاز دهک‌های یک تا چهار پذیرفته شده در مدارس سمپاد توسط دولت» خبر داده بود، معاون اول رئیس‌جمهور اعلام کرد که مصوبه هیأت وزیران در خصوص تأمین کمک‌هزینه ثبت‌نام و تحصیل این دسته از دانش‌آموزان، به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ و این حمایت مالی از سال تحصیلی جدید عملیاتی خواهد شد.

در حالی که کمک مالی دولت به دانش‌آموزان با استعداد ۴ دهک اول باعث خوشحالی خانواده‌های این دسته از دانش‌آموزان شده بود، ظرف کمتر از یک هفته پس از اعلام این خبر (۱۷ مردادماه)، معاون اول رئیس‌جمهور، مصوبه هیأت وزیران در خصوص تأمین کمک‌هزینه ثبت‌نام و تحصیل دانش‌آموزان خانوارهای دهک اول تا چهارم در مدارس استعدادهای درخشان را به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد که بر اساس مصوبه مذکور، این حمایت مالی از سال تحصیلی جدید عملیاتی خواهد شد.

در تصویب‌نامه هیات وزیران آمده است: هیأت وزیران در جلسه ۱۴۰۲/۵/۱۱ به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

۱ـ به‌منظور جلوگیری از محرومیت دانش آموزان دارای استعداد برتر خانوارهای دهک اول تا چهارم (بر اساس اطلاعات مندرج در پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان) از تحصیل در مدارس استعدادهای درخشان و تشویق آنان به شرکت در آزمون‌های ورودی مدارس مذکور، سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است اعتبار لازم جهت پرداخت کمک‌هزینه ثبت‌نام و تحصیل دانش آموزان یاد شده را به‌عنوان راتبه تحصیلی (بورسیه) رئیس‌جمهور از محل اعتبارت مصوب مربوط در اختیار وزارت آموزش و پرورش به طرفیت سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان قرار دهد.

۲ـ سازمان برنامه و بودجه کشور به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش نسبت به پیش‌بینی اعتبار لازم برای سال‌های آتی در لوایح بودجه سنواتی اقدام می‌نماید.

این مصوبه در حالی به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شد که مدارس سمپاد بابت ارائه خدمات آموزشی، «نصف شهریه مدارس غیر انتفاعی برجسته در همان منطقه شهر» را دریافت می‌کنند. اما با این حال و به گفته الهام یاوری، رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، سال گذشته ۴۰ درصد از دانش آموزان این مدارس از تخفیفات حق الثبت استفاده کرده‌اند و به دانش آموزانی که به علت محدودیت‌های اقتصادی توان پرداخت شهریه این مدارس را نداشتند، تخفیفات گسترده‌ای از ۱۰۰ درصد تا درصدهای کمتر مثل ۵۰ و ۴۰ درصد ارائه شده است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.