با پرتاب ۱۱ ماهواره‌ تحریم‌ها را شکست دادیم!

رئیسی در مراسم گرامیداشت روز ملی فناوری هسته‌ای: تلاش کردند با تحریم ایران را متوقف کرده و در انزوا قرار دهند اما ۱۱ پرتاب انجام شده، تحریم‌ها و انزوای ایران را شکست داد. اقدامات انجام شده جلوه «ما می‌توانیم» است. ایران در بین ۱۰ کشور مطرح جهان در حوزه هوا و فضا قرار دارد. میدان دادن به بخش خصوصی مهم است و باید به شرکت‌های فناور میدان داد.

رئیسی با بیان اینکه ایران در بین ۱۰ کشور مطرح جهان در حوزه هوا و فضا قرار دارد، تصریح کرد: در دولت از ابتدا تمام تلاشمان این بوده که این صنعت مورد حمایت قرار گیرد. ما می‌توانستیم خیلی پیشتر از این این عرصه‌ها را فتح کنیم و در مدار ژئو قرار بگیریم. برخی نمی‌خواستند. ولی مهم نیست و آن‌ها فهمیدند ملتی که استقلال را اراده کرده بر اراده ان‌ها فائق می‌آید.

رئیس جمهور همچنین گفت: این پرتاب‌ها در دل مردم امید ایجاد می‌کند. آن‌ها دنبال القای ناامیدی هستند، ولی مهم نیست، چون دانشمندان ما نوآوری و ابتکارات و خلاقیت‌هایی عرضه می‌کنند که هرکدام از آن‌ها کار‌های بزرگی بوده و قابل تقدیر است.

رئیسی در ادامه با بیان اینکه شورای عالی فضایی جمع همه بخش‌هایی است که در حوزه فضا فعال هستند، تصریح کرد: ما تاکید کردیم این شورا فعال باشد. نمی‌شود هر بخشی برای خود کار کند بلکه هم‌پوشانی، توان را افزون می‌کند که این اتفاق رخ داده است و نیرو‌های مسلح، ارتش، سپاه، وزارت دفاع و بخش‌های کشوری هم فعال هستند.

رئیس جمهور افزود: میدان دادن به بخش خصوصی هم مهم است و باید به شرکت‌های فن آور میدان داد. شرکت‌های دانش بنیان باید به میدان آمده و کار را به دست بگیرند. باور داریم که کار‌هایی که با حضور بخش خصوصی انجام شود، اثربخش خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه تعداد پرتاب‌ها بیشتر شده و با دقت بیشتری باید انجام شود، افزود: حضور در ارتفاع بالاتر مهم است. ارتفاع اهمیت دارد. توسعه زیرساخت‌های فضایی کشور باید دنبال شود مثل کاری که در چابهار انجام می‌شود. صنعت فضایی و حضور در فضا میزان بهره‌وری در کشور را افزایش می‌دهد. اقدامات انجام شده باید تجاری‌سازی شود تا ثروت آفرینی کند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در صنعت فضایی دقت نباید فدای سرعت شود. امیدوارم در روز فناوری فضایی پرتاب‌های بعدی هم امیدآفرین باشد که تاکنون اینگونه بوده است. پرتاب‌های شما برای کشور‌های دیگر هم ایجاد امید می‌کند. دشمن نتوانسته است ما را متوقف کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.