آغاز کاشت یک میلیارد درخت از امروز در کشور

با اعلام عباسعلی نوبخت رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری طرح کاشت یک میلیارد درخت از امروز ۱۱ آذرماه در کشور آغاز می شود. با تامین نهال مورد نیاز این طرح  امسال  به عنوان سال اول ۲۵۰ میلیون نهال کاشته می شود، این طرح مردمی  ۴ ساله بوده و سالانه در همین اندازه نهال در کشور کاشته می شود.

در بودجه سال ۱۴۰۲ برای ردیف اعتباری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت ۲۳۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در این ارتباط اظهار داشت: هدف واقعی این طرح احیا و غنی سازی و توسعه پوشش گیاهی جنگل‌های کشور است که در نتیجه این کار با ریزگردها نیز مقابله می شود.

 وی افزود: یکی دیگر از اهداف این طرح زراعت چوب و توسعه فضای سبز است و با اختصاصی بخشی از این طرح به زراعت چوب نیاز چوب در کشور را تامین میکند.

نوبخت با اشاره به امکان راستی آزمایی این طرح ادامه آمادگی‌ داریم بعد از کاشت درختان در هر زمان و نقطه‌ای راستی آزمایی قرار گیرد و اطلاعات آن در اختیار مردم قرار گیرد.

وی تصریح کرد: سرعت بیابان‌زایی از نظر سطح در کشور ۳ برابر سرعت مقابله با پدیده بیابان‌زایی است که همکاران ما در دفتر بیابان، طرح جهادی کنترل کانون‌های بحرانی فرسایش بادی را هم آماده کرده اند و حدودا ۲ میلیون هکتار در بیابان‌های خود در سنوات گذشته جنگل کاری‌های بیابانی انجام شد.

وحید معاون امور آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری نیز در این ارتباط اظهار داشت: حدود ۲۰ میلیون هکتار عرصه مورد مطالعه آبخیزداری داریم و اگر بتوانیم ظرف ۳ سال مطالعاتی که داریم و هنوز اجرا نشده را اجرایی کنیم جهش چند ده برابری اتفاق خواهد افتاد و به این منظور بر اساس تفاهمنامه‌های منعقد شده در سطح استان وملی ,۲۰ میلیون هکتاری که عقب ماندگی ازبرنامه داریم ظرف ۳ سال اجرایی خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.