بیشتر خانواده‌ها بعد از ۳ سال متوجه اعتیاد فرزندشان می‌شوند

اسکندر مومنی در آیین افتتاحیه نمایشگاه «یاریگران زندگی» که صبح امروز پنج‌شنبه ۲۵ ابان ۱۴۰۲ در مرکز آفرینش‌های هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، با بیان اینکه همه دنیا به جایگاه رفیع ایران در عرصه مقابله و مبارزه با موادمخدر اذعان دارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران ۴ هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز برای حفظ جان انسان‌ها و دفاع از انسانیت و بشریت در راه مبارزه با موادمخدر تقدیم کرده است.

وی افزود: به اذعان مقامات سازمان ملل، ایران با فاصله رتبه اول کشفیات موادمخدر را در جهان دارد و ۹۲ درصد کشفیات تریاک، ۵۹ درصد کشفیات مورفین و ۲۷ درصد کشفیات هروئین جهان نیز توسط ایران کشف می‌شود و این مساله با گذشت و جانفشانی پلیس و دیگر دستگاه‌های مقابله ای انجام می‌شود.

دبیرکل ستاد با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در همه حوزه‌های مبارزه با مواد مخدر از مقابله گرفته تا درمان، پیشگیری و توانمندسازی فعالیت گسترده‌ای دارد، گفت: در حوزه درمان و کاهش آسیب، مرکز پژوهشی راه‌اندازی شده است که به دلیل تلاش‌های گسترده در امر پژوهش، کاهش آسیب و درمان مورد تایید سازمان ملل است و آن را به همه دنیا معرفی کرده است.

مومنی ادامه داد: هرچند مقابله با موادمخدر در اولویت کاری ما است؛ اما به دلیل همسایگی با بزرگ ترین تولید کننده مواد افیونی، هرویین، مورفین و در سالهای اخیر موادمخدر صنعتی از جمله مت آمفتامین و شیشه، گریزی نداریم که پیشگیری را در اولویت سیاست‌های راهبردی قرار دهیم.همین موضوع موجب شد تا جمعی که اینجا گردهم آمدند تلاش خود را به پیشگیری معطوف کنند.

وی با اشاره به افتتاح نمایشگاه یاریگران زندگی گفت: نمایشگاهی که امروز افتتاح می‌شود، محصول همکاری همه دستگاه‌هاست و ستاد صرفا بسترسازی و هماهنگی لازم را انجام می‌دهد.

دبیرکل ستاد همچنین به طرح یاریگران زندگی اشاره کرد و گفت: طرح یاریگران زندگی با اولویت آموزش و پرورش تصویب شد تا آنهایی که به این بلیه دچار شدند نجات پیدا کنند و آنهایی که دچار این بلیه نشدند قاطعانه به اعتیاد نه بگویند؛ البته ما به ورزشکاران، هنرمندان و خیران هم پیشنهاد دادیم که به پیشگیری کمک کنند و این عزیزان با شوق و اشتیاق آمدند و یاریگر ما شده اند.

مومنی در پایان اظهار داشت: طبق پژوهشی، بیش از ۵۵ درصد خانواده هایی که فرزندانشان دچار اعتیاد شد، بعد از ۳ سال متوجه اعتیاد فرزندانشان شدند و همچنین بیش از ۶۰ درصد افرادی که دچار اعتیاد شدند یا اساسا توان نه گفتن به همسالان خود را نداشتند و یا اطلاع کافی از اعتیاد آور بودن آن ماده مخدر نداشتند؛ لذا این آمار نشان می‌دهد که باید در زمینه آگاهی بخشی، اطلاع رسانی مناسب و بالا بردن مهارت‌های فردی برای پیشگیری از اعتیاد بیشتر فعالیت کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.