نقشه جنگی اسرائیل برای کانال سوئز / دلیل کوچ اجباری ساکنان غزه

 شبه جزیره سینا برای ایالات متحده و اسرائیل از اهمیت استراتژیک نظامی و سیاسی بسیار بالایی برخوردار است، در عین حال این جغرافیا به عنوان نخستین خط دفاعی امنیتی مصر در داخل و منطقه تعریف شده؛ این همان واقعیتی است که موشه دایان، وزیر دفاع پیشین اسرائیل، زمانی که به طور مشخص در مورد شرم الشیخ، می گفت، بر آن تاکید داشت. پایگاه شرم شیخ، پایگاهی است که اسرائیل پس از اشغال شبه جزیره سینا در این منطقه ایجاد کرد.

اسناد محرمانه انگلستان نشان داده که اسرائیلی ها جایگزینی برای سینا پیدا نکرده اند و در صددند کنترل این منطقه را در دست بگیرند.در گزارشی به بهانه بازپس گیری العریش، بزرگترین شهر صحرای سینا توسط مصر در ۲۵ مه ۱۹۷۹، سفارت انگلیس در تل آویو تاکید داشت که «اهمیت سینا برای اسرائیل استراتژیک بوده و هست». ارزیابی اندیشکده های عبری، آمریکایی و عربی نیز نشان می دهند که  صحرای نقب اشغال شده توسط اسرائیل «هرگز برای این بازیگر جایگزین سرزمین سینا نخواهد بود». داده همزمان اسرائیلی ها «اهمیت ویژه ای برای حفظ روابط دوستانه با تعدادی از قبایل سینا و بادیه نشینان قائل بودند». به دلیل اهمیت این منطقه برای تل آویو، این بازیگر تصمیم گرفت تا یک اصل مهم را اجرایی کند و آن تلاش برای یافتن حامیان بیشتر به جای رقیب هست.

از منظری دیگر باید تاکید داشت که یکی از دلایل اهمیت ژئوپلتیکی صحرای سینا آن است که این گذرگاه مهم ترین و در عین حال خطرناک ترین ورودی مصر قلمداد می شود از همین رو هر بازیگری کنترل آن را در اختیار بگیرد، به تهدیدی مستقیم علیه امنیت مصر تبدیل خواهد شد و موازنه های منطقه ای، به عنوان نقطه اتصال و همگرایی قاره های آسیا و آفریقا را برهم خواهد ریخت.به نوشته مدرن دیپلماسی، به واسطه مولفه هایی که بدان ها اشاره شد، صحرای سینا برای دولت مصر و امنیت منطقه ای با اهمیت است، توسعه همه جانبه سینا، بالاخص اجرای پروژه های جدید چون، تونل شهید احمد حمدی، پل السلام، و پل الفردان، با هدف آن بود که ارتباط شبه جزیره سینا و سایر نقاط مصر تسهیل شود. صحرای وسیع در قلب سینا به دلیل درهم تنیدگی و همپوشانی مرزهایش با سرزمین های اشغالی، مردم ساکن این منطقه را تحت تاثیر قرار داده و بستری ایجاد کرده جهت رشد گروه های تروریستی.  

برنامه و نقشه پنهان تل آویو

از همین رو عبدالفتاح السیسی از سال ۲۰۱۴، زمانی که قدرت را در دست گرفت برای از بین بردن تروریسم و آماده سازی این منطقه جهت اجرای طرح توسعه استراتژیک جامع، پروژه های بسیاری را در اولویت قرار داد. چرا که توسعه پایدار سرزمین سینا تنها راه دستیابی به امنیت و ثبات سیاسی، ملی و منطقه ای مصر است. در همین راستا سفر «مصطفی مدبولی» نخست وزیر مصر بعد از طوفان الاقصی و آغاز عملیات«شمشیرهای آهنین»  به این جغرافیای استراتژیک قابل تامل است. گروهی از ناظران مدعی اند که پلن بعدی اسرائیل و آمریکا استقرار ساکنان غزه در منطقه سینا و جایگزینی بندر گوریون با کانال سوئز بر اساس برنامه ریزی اسرائیل است؛ پلنی که قاهره به شدت بدان واکنش نشان داده است.

کارشناسان تاکید دارند این طرح تأثیرات اقتصادی منفی زیادی دارد و فاجعه های زیست محیطی و اقتصادی زیادی به دنبال خود می آورد. مهمترین آن تهدید کانال سوئز است که یک کانال مهم بین المللی برای تجارت و نفت محسوب می شود. طبیعتا اجرای طرح جایگزینی بن گوریون با سوئز، منافع اقتصادی مصر در عرصه های هوایی و دریایی به ویژه، طرح های بندری بزرگ در مدیترانه و دریای سرخ مانند بندر عین السخنه و همچنین فرودگاه های سینا و غرب کانال سوئز را تهدید می کند. علاوه بر این، سرازیر شدن سالانه دو میلیارد متر مکعب از آب های دریای سرخ به بحر المیت تاثیرهای منفی دریایی زیادی به ویژه در مناطقی که ثروت های مصر در آن قرار دارد برای دریای سرخ خواهد گذاشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.