گونه کمیاب هوبره در خطر انقراض

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: جمعیت هوبره در ۲۰ سال گذشته بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته و زنگ خطر انقراض این گونه کمیاب در استان خراسان‌جنوبی به صدا درآمده است.

#انقراض#هوبره#پرنده_کمیاب#خراسان#حیات_وحش

اسدالله حاتمی مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان جنوبی گفت:هوبره یکی از پرندگان نادر و ارزشمند حیات وحش کشورمان است که براساس قوانین و مقررات ملی به عنوان گونه در معرض خطر انقراض مورد حفاظت قرار می‌گیرد و در مقیاس جهانی به عنوان گونه‌ای آسیب‌پذیر در فهرست سرخ IUCN به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به خطراتی که این گونه منحصر به‌فرد را تهدید می‌کند گفت: زنده‌گیری و قاچاق هوبره بالغ، جمع‌آوری تخم و جوجه‌های هوبره در زیستگاه‌های تولیدمثل، توسط سودجویان و شکار به وسیله قوشبازان از جمله این تهدیدات بوده که بیشتر در مناطق زمستان‌گذرانی این گونه رخ می‌دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار داشت: تعداد بسیار زیادی از هوبره‌ها عمدتا در پاکستان و ایران زنده‌گیری شده و به منظور تربیت شاهین‌ها برای شکار به کشورهای عربی فرستاده می‌شوند که متاسفانه تخریب زیستگاه و تنزل کیفیت آن به افزایش این مشکل دامن زده است.

وی افزود: کاهش کیفیت زیستگاه با تله‌گذاری وسیع، فعالیت‌های گردشگری، وسایل نقلیه موتوری، مانورهای نظامی، چرای بیش از حد دام، تغییر کاربری اراضی، استخراج شن و ماسه و جاده‌سازی از تهدیدات وارده به این گونه است.

حاتمی گفت: گزارش‌های ملی نشان می‌دهد که در سه نسل گذشته (۲۰ سال) این گونه، کاهش بیش از ۳۰ درصدی را تجربه کرده است و متاسفانه بررسی نتایج سرشماری برای تخمین جمعیت زمستان‌ گذران این گونه در خراسان جنوبی نیز همین روند کاهشی را تایید می‌کند.

وی بیان کرد: برابر سرشماری سال جاری که به منظور برآورد جمعیت زمستان‌گذران هوبره در ۳۸ زیستگاه در استان خراسان جنوبی انجام شد، تعداد ۲۴۵ هوبره سرشماری شدند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی از به صدا درآمدن زنگ خطر انقراض این گونه در استان خبر داد و گفت: از جمله تهدیدات اصلی و بسیار مهم که زنگ خطری برای انقراض نه چندان دور هوبره در زیستگاه‌ها محسوب می‌شود، حضور برخی افراد ناشناس، همکاری مردم بومی منطقه و اقدام به تله‌گذاری وسیع در برخی زیستگاه‌های این گونه در خراسان جنوبی است.

وی افزود: این کار علاوه بر تخریب منطقه و به دام افتادن هوبره در تله‌های مذکور موجب گرفتار شدن برخی از گونه‌های گربه‌سان نظیر گونه‌های نادر گربه شنی و گربه وحشی نیز شده است.

هوبره نوعی از درناسانان است که پرنده‌ای با شهرت بین‌المللی شناخته می‌شود. هرچند مهد این پرنده آفریقا است اما در فصول پاییز و زمستان از کشور روسیه به ایران و شرقی‌ترین شهرستان‌های خراسان جنوبی مهاجرت می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.