تهیه کننده های‌پاور: تصویر دشمن ضعیف در سینما واقعیت جنگ نیست

تهیه کننده های‌پاور: واقعیت جنگ آن نیست که در فیلم هایمان دشمنی که مورد حمایت ۳۶ کشور جهان بود را ضعیف نشان دهیم. بلکه باید او را قوی نشان دهیم و بگوییم در مقابل این دشمن تا دندان مسلح رزمندگان ما چه شاهکاری کردند.

اباذر جوکار درباره سینمای دفاع مقدس و نقاط قوت و ضعف آن گفت: در آثار سینمایی و تلویزیونی باید این را به تصویر بکشیم که چه اتفاقی برای دلاورمردان ما رقم خورده که توانستند در طول هشت سال دفاع مقدس اجازه ندهند دشمن حتی یک سانتی‌متر از کشور، سرزمین و خاک ما را تحت اشغال قرار دهد.

وی افزود: در بحث آثار دفاع مقدس، با توجه به اشارات مقام معظم رهبری، دفاع مقدس گنیجنه‌ای تمام ناشدنی و عمق آن به اندازه‌ای است که سال‌ها می‌تواند سوژه‌های مختلفی را به مردم و نسل‌های مختلف معرفی کند.

جوکار گفت: دفاع مقدس، پدیده منحصربه‌فردی است که همه ابعاد زندگی، کشور و مردم ما اعم از اقتصادی، اجتماعی، نظامی، فرهنگی و هنری را تحت‌الشعاع قرار داده و متاثر از خود کرده است؛ در نتیجه، سوژه‌های بسیار زیادی را از دفاع مقدس می‌توان استخراج کرد که در سینما، تلویزیون و هنرهای مختلف برای مردم قابل ارائه و جذاب باشد.

طبق این اشاره مقام معظم رهبری که «اگر ما روایت نکنیم دیگران روایت می کنند.»، سینما همان‌طور که موثرترین رسانه در روایت، تاریخ و موضوع‌های مختلف اعم از ناهنجاری‌های اجتماعی است، در حوزه دفاع مقدس هم می‌تواند موثر باشد و مورد اقبال عمومی قرار بگیرد.

وی با بیان این‌که هشت سال دفاع مقدس و انقلاب اسلامی به جهت همه اتفاقاتی که در طول این مدت رخ داد، در قرن بیستم در تارک قله تاریخی ما قرار دارد، افزود: فیلم‌ها و سریال‌هایی که تاکنون در حوزه دفاع مقدس تولید شده‌اند کمتر با انتقاد مواجه شدند و عمدتا با مخاطبان ارتباط برقرار کرده‌اند.

جوکار با تاکید بر این‌که لازم است در سوژه‌هایی که برای تولید آثار دفاع مقدس انتخاب می‌شوند اغراق نشده باشد و واقعی باشند، گفت: ما در دوران دفاع مقدس و عملیات‌هایی که داشتیم، هم شکست و هم پیروزی داشتیم و درست نیست در تولیدات خود همیشه پیروزی‌ها و در کنار آن دشمن را زبون و ضعیف نشان دهیم. دشمن ما در قوی‌ترین سطح و بهترین شرایط آمادگی قرار داشت و مورد حمایت ۳۶ کشور بود.

جوکار درباره فیلم های‌پاور هم اظهارداشت: ما در این فیلم نمی‌خواستیم شخصیت پردازی کنیم. مجبور بودیم به خاطر فیلمنامه، گذری در شرایط کار و خانواده شهید داشته باشیم. می‌خواستیم جریان نبوغ شهید ستاری را در عملیات والفجر ۸ به تصویر بکشیم. در این عملیات ۸۷ فروند هواپیمای دشمن را منهدم کردیم که با نبوغ شهید ستاری، همکاران و هم‌قطاران این شهید رقم خورد. برای این که نمی‌توانستیم مستقیم سر این جریان برویم، ذره‌ای از روابط خانوادگی و کاری و بخش‌هایی که در فیلم قابل طرح بود را در سناریو و فیلمنامه آوردیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.