سوء استفاده مجرمین از کاربران ناآگاه فضای مجازی

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا از خطر مشارکت در جرم برای کاربرانی که ناآگاه در فضای مجازی فعال هستند، خبر داد.

#مشارکت#جرم#کاربران#ناآگاه#فضای#مجازی

خبرگزاری افسران: سرهنگ علی محمد رجبی، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا گفت: یکی از شگردهای مهم کلاهبرداری اکنون استفاده از پوشش کار در منزل است. دلیل این موضوع این است که اکنون تقاضای زیادی در این عرصه وجود دارد و همین باعث سو استفاده مجرمین فضای سایبری از این بستر شده است.

وی افزود: در این راستا مجرمین تبلیغاتی با عناوین بسیار ساده، مانند «کار در منزل با گوشی» منتشر می‌کنند که برای شروع کار نیازی به هیچ رزومه یا سابقه کاری ندارند. برای مثال ما پسر ۱۷ ساله‌ای را داشتیم که چندین نفر به عنوان مجرم از او شکایت کرده بودند. ماجرا از این قرار است که به این پسر شغلی مبنی بر ترید در حوزه رمز ارز پیشنهاد می‌شود و به همین شیوه او واسطه‌ای برای مجرمین واقعی می‌شود و خود مجرم شناخته می‌شود.

رجبی اظهار داشت: در استان‌های جنوب کشور پرونده‌ای تحت عنوان حبوبات در منزل داشتیم. کار به این گونه بود که تبلیغی با همین عنوان توسط مجرمین منتشر شده و از متقاضیان برای دریافت مقداری پول گرفته شده بود. آن‌ها پول را واریز می‌کردند اما خبری از حبوبات نبود. بعد از آن وقتی دست به شکایت زدند، معلوم شد که فردی که با آنها صحبت کرده بود خود قربانی این کلاهبرداری با پوشش یک بازاریاب بود.

وی افزود: در کنار افراد ناآگاه، افرادی را داریم که به صورت آگاهانه در مسیر کلاهبرداری قدم می‌گذارند. در یکی از شهرهای شمال شرق کشور خانواده‌ای را داشتیم که بیش از ۴۰ کارت بانکی خود را در اختیار افراد کلاهبردار گذاشته بود. در واقع این کار توسط یکی از اعضای خانواده و بدون اجازه اعضای دیگر صورت گرفته بود.

رجبی اظهار کرد: کلاهبرداران وعده کار با درآمد بالا می‌دهند. آن‌ها برای فرصت کاری درخواست پرداخت وجه می‌کنند و وعده پرداخت برای بازدید از سایت‌ها یا تبلیغات می‌دهند. از عناوین مهم شغلی در این زمینه می‌توان به حسابدار، بازاریاب یا معامله‌گر ارز دیجیتال اشاره کرد.

وی در آخر گفت: فعالیت در این شغل‌ها مخاطرات متعددی برای کاربر ایجاد می‌کند. از جمله این مخاطرات می‌توان به انتصاب فرایند مجرمانه و مشارکت در جرم اشاره کرد. همچنین باید در نظر داشت که فعالیت در حوزه رمز ارزها نیز کاملاً قابل پیگیری بوده و به همین دلیل از یک شخص خواسته می‌شود معادلات را به جای خودش انجام دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.