تخریب بافت‌های تاریخی در شیراز / عملیات تخریب وارد فاز اجرائی شده است

 لودرها و بولدوزرها در حال تخریب و آواربرداری بناهای تاریخی 

#تخریب_بافت_تاریخی#شیراز

در ادامه تخریب های سازمان یافته در بافت تاریخی شیراز برای توسعه حرم حضرت شاهچراغ(ع) و ایجاد راه های ارتباطی و اتصال تمام حرم های امامزادگان مدفون در پهنه ۳۶۰ هکتاری این بافت ارزشمند، تخریب بناهای تاریخی مسیر امامزاده ابراهیم(ع) تا حرم شاهچراغ(ع) از روز دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ آغاز شده است.

وی افزود: به گفته شاهدان عینی، از دیروز لودرها و بولدوزرها در حال تخریب و آواربرداری بناهای تاریخی و ارزشمند این مسیر هستند و به ساکنان بناهای مستقر در این مسیر اخطار شفاهی تخلیه داده شده است، و با آنکه هنوز روند تملک بناها انجام نشده، عملیات تخریب وارد فاز اجرائی شده است.

دبیر پویش ملی نجات بافت تاریخی شیراز گفت: با توجه به اینکه این راه ارتباطی هیچ طرح مصوبی ندارد، هنوز از تعداد بناهای تاریخی و ارزشمندی که برای اتصال این دو حرم تخریب خواهد شد، اطلاعی در دست نیست. اما آنچه از بررسی آخرین تصویر هوایی برداشت میشود، اکثرا بناهای این بافت تاریخی، ارزشمند و متعلق به دوره قاجار است. هرچند بناهای ثبت ملی شده این محدوده به نسبت کل بناهای ارزشمند و حائز ثبت، عدد کمی است، اما باید گفت تعمدی برای عدم ثبت بناهای کل پهنه ۳۶۰ هکتاری بافت تاریخی شیراز از سالها پیش وجود داشته تا جهت طرح های توسعه ای، راحت تر تخریب شوند.

کلانتری افزود: با تمام تخریب های گسترده ای که در ۲۷ سال اخیر در پهنه ۳۶۰ هکتاری بافت تاریخی شیراز اتفاق افتاده، در حال حاضر این بافت دارای ۲۵۰۰ اثر تاریخی ارزشمند است که تنها ۴۱۰ اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده است. هرچند تجربه سالیان اخیر نشان داده که ثبتی بودن یک بنا هم مانع از تخریب آن نشده و ۱۰ اثر ثبت ملی نظیر خانه پور نواب، سلیمی، منتصری، رقیه رسولی و … در حدفاصل سالهای ۸۹ تا ۹۶ جهت طرح توسعه ۵۷ هکتاری حرم حضرت شاهچراغ (ع) توسط نهادهای مسئول با خاک یکسان شده است.

عکس از تخریب بناهای مسیر ارتباطی امامزاده ابراهیم تا حرم شاهچراغ

#تخریب#آواربرداری
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.