اشتغال مددجویان کمیته امداد با بهره مندی از شرکت‌های دانش بنیان/ ۱۷۲ هزار فرصت شغلی

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) از ایجاد ۱۷۲ هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد خبر داد.

#اشتغال_مددجویان#کمیته_خودکفایی

 مرتضی فیروز آبادی، معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره)، در نشست خبری با رسانه‌ها اظهار کرد: ما امسال تا پایان مهرماه ۱۷۲ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده ایم و ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات از منابع بانکی و سایر منایع جذب  شده است که این رقم نسبت به گذشته ۸۳درصد رشد داشته است و این میزان تسهیلات ۱۴۴هزار فقره تسهیلات است که در این باید از بانک‌ها قدردانی کرد.

وی گفت: به دنبال توسعه فعالیت های دانش بنیان با مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری تفاهم نامه ای را امضا کردیم که براین اساس قرار است شرکت های دانش بنیان از مشاغل خرد در حوزه بازار حمایت کنند‌.

معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: قرار است براساس تفاهم نامه مذکور ۴۰ هزار نیروگاه خورشیدی در منزل مددجویان راه اندازی شود و تاکنون ن ۲۳هزار نفر شناسایی و معرفی شده است و ۶هزار نفر در حال حاضر تایید شده اند و مابقی نیز منتطر تایید از سوی وزارت نیرو هستند.

وی خاطرنشان کرد:  درباره تبصره ۱۸ در سال گذشته، مبلغ مصوب ۷۰۰میلیارد تومان بود که با هم افزایی بانک‌ها و دستگاه ها ظرفیت ۸۶۳ میلیارد تومان تسهیلات ایجاد شده است.

فیروز آبادی تاکید کرد: ما در حال حاضر، ۱۳۴هزار پرونده و با هزینه ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیارد در بانک‌ها آماده هستند و منتظر پرداخت از سوی بانک ها بوده که این نیز جهش خوبی در اشتغال را ایجاد می‌کند.
وی با اشاره به آمار اشتغال زایی در استان‌های کشور، خاطرنشان کرد: ما در ۴ استان ایلام، سمنان،خراسان شمالی و بوشهر عملکرد خوبی در حوزه اشتغال کمیته امداد را شاهد بوده ایم اما در استان‌های تهران قزوین و قم عقب ماندگی از برنامه وجود دارد.

وی ابراز کرد: در کل کشور ۳۰۱ هزار فرصت شغلی را ایجاد و با تشکیل تیم هایی در کشور و استانها از ۲۵هزار طرح بازدید کردیم و بیش از ۹۲درصد تسهیلات به هدف اصابت کرده است که این نشان می‌داد سرمایه گذاری در حوزه اشتغال کمترین انحراف را داشته است و اشتغال واقعی صورت گرفته است.

فیروز آبادی با تاکید بر اینکه کمیته امداد به سمت استفاده از دانش بنیان‌هد حرکت کرده است، گفت؛ در این باره ۲ مسیر را متصور شده ایم. بحث بهره مندی از شرکت‌ های خدمات رسان در حزوه اشتغال زایی و فروش است که در این باره با یکی از شرکت‌ هایی که در حوزه آزادکاری فعالیت می کنند همکاری می کنیم.وی ادامه داد: ما در حوزه دانش بنیان ها سه تجریه ن فق را شاهد بوده این که می توان به بحث استفاده از نیروگاه های خورشیدی در منازل مددجویدن، پهپادهای سمپاش و پرورش متراکم ماهی در زابل اشاره کرد که قابل اجرا است.

فیروز آبادی درباره تجربه های جدید کمیته امداد تاکید کرد: تجربه‌ای در سال گذشته در زمینه پرورش کرم ابریشم و خرید پیله و تبدیل به نخ ابریشم و در نهایت به بافندگی قالی باف تجربه خوبی را شاهد بودیم گه در بخش تول ما ۱۷۴ تن پیله ابریشم خریداری کردیم که برای ۳۵۰۰ خانوده اشتغال زایی کرده بود و ۱۲میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در آمد داشته است و این میزان به نسبت سال گذشته ۷۶ درصد رشد داشته است.

وی خاطرنشان کرد: مساله زنجیره دام و طیور نیز مهم است. در مجموعه امداد به واسطه آن که مخاطبان ما در روستاها هستند تمایل به دام پروری زیاد هستند و بنا داشتیم این ها بزرگ شوند و  تفاهم نامه ای با ستاد اجرایی امضا کردیم و براساس آن شرکت های ستاد نقش راهبری و پیشران ملی را دارند و سالانه ۴۰ هزار طرح را براساس راهبری آنها دنبال کنیم و تمامی خدمات به مددجویان ما را ارائه می دهند.در اصفهان خراسان جنوبی و سیستان و بوستان آغاز شده است و هزار نفر مراحل را طی کرده که امید داریم در سال کشور عملیاتی شود.

وی تصریح کرد:  بانک مرکزی۳ مساعدت مهم در بحث اشتغال داشته است که از آن‌ها قدردانی می‌کنیم، نخست ابلاغ زودهنگام اعتبارات به بانک‌ها و در ثانی تصویب سقف ۳۰۰ میلیون تومان برای طرح‌های برتر اشتغال زایی و سوم آنکه سقف تسهیلات عمومی را به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش دادند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.