رتبه ایران در تولید علم در منطقه یک و ۱۵ در جهان است

فعالیت ۳۹۱ شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه ایران از نظر تولید علم در دنیا جایگاه خوبی دارد،خاطرنشان کرد: در این زمینه در منطقه رتبه یک و در دنیا رتبه ۱۵ را دارا هستیم.

#رتبه_۱۵_علمی#ایران#جهان

یونس پناهی،معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: در طول ۴۴ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اقدامات بسیار مهمی در حوزه پژوهش انجام شده است.

وی افزود: یکی از چالش‌های جدی در کشور، مرجعیت علمی است که یکی از ابزارهای لازم در این راستا، تولید علم و دانش از جمله چاپ مقالات کاربردی است.

ایران رتبه پانزدهم تولید علم درجهان را داراست

پناهی با بیان اینکه ایران از نظر تولید علم در دنیا جایگاه خوبی دارد، خاطرنشان کرد: در این زمینه در منطقه رتبه یک و در دنیا رتبه ۱۵ را دارا هستیم. براساس استنادات اسکوپوس، در سال ۱۹۹۹ تعداد مقالات در کشورمان، ۱۸۷۰ بود و در سال ۲۰۱۹ این تعداد به بیش از ۷۷ هزار مقاله رسیده است.

تاکید بر لزوم کاربردی بودن مقالات

وی ضمن تاکید بر لزوم کاربردی بودن مقالات،گفت: روند تولید علم در تمام کشورها درحال رشد است و همه کشورها تلاش می کنند تا مصرف کننده نباشند و در تولید علم ارتقا یابند. درحال حاضر میانگین سرعت رشد سالیانه تولید علم در کشور ۷.۴۴ و در حوزه علوم پزشکی ۸.۳۳ است که نشان دهنده استمرار و شتاب فزاینده تولید علم در کشور است که باید استمرار یابد.

وی در خصوص حضور دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نظام های رتبه بندی جهانی در بازه زمانی ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲، گفت: طبق بررسی نتایج نظام های رتبه بندی وبومتریکس، تایمز، شانگهای و لایدن در بازه زمانی ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ ، حاکی از آن است که حضور دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نظام‌های رتبه بندی روند افزایشی داشته است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: یکی از خواسته‌های وزارت بهداشت از دانشگاه‌های علوم پزشکی، تخصصی شدن است؛ به این معنا که حوزه‌های تخصصی براساس نیازهای اساسی کشور به تولید علم بپردازند.

رشد ۱۰ درصدی نشریات تخصصی حوزه سلامت در پایگاه‌های معتبر علمی بین‌المللی

وی درخصوص سهم نشریات تخصصی حوزه سلامت نمایه شده در پایگاه‌های بین المللی، تصریح کرد: ۴۰۳ نشریه تخصصی حوزه سلامت از مجموع ۴۶۵ نشریه در نمایه های معتبر علمی بین المللی اسکوپوس، نمایه شده اند که رشد ۱۰ درصدی در پایگاه های معتبر علمی در طول یک سال گذشته را نشان می دهد.

پناهی درخصوص آمار کل اعضای هیات علمی، بیان کرد: تعداد کل اعضای هیات علمی ۲۱۹۰۷ است که از این میان، تعداد اعضای هیات علمی آموزشی ۲۰۲۸۳ و تعداد اعضای هیات علمی پژوهشی ۱۶۲۴ است و طبق آخرین گزارش، ۲۶۰۷ عضو هیات علمی وزارت بهداشت H-index معادل ۱۵ و بالاتر دارند.

وی درخصوص وضعیت ساختارهای تحقیقاتی، اظهار کرد: درحال حاضر، تعداد ۸۰۶ مرکز تحقیقاتی دولتی مصوب دانشگاه های علوم پزشکی کشور، تعداد ۳۴ مرکز تحقیقاتی غیردولتی مصوب دانشگاه های علوم پزشکی کشور، تعداد ۶۹ پژوهشکده مصوب علوم پزشکی کشور، تعداد ۲۵ شبکه تحقیقاتی حوزه سلامت مصوب و فعال، تعداد ۸۸ واحد توسعه تحقیقات بالینی و تعداد ۵۵۳ برنامه های ثبت بیماری و پیامد سلامت و تعداد ۴۰ آزمایشگاه جامع تحقیقات، فعالیت دارند.

تمرکز بر اجرا و تحقق طرح ۸ ماده ای عدالت و تعالی نظام سلامت

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور رسالت خود را بر اجرا و تحقق طرح ۸ ماده ای عدالت و تعالی نظام سلامت استوار کرده است، گفت: این محور شامل، تقویت و ارتقا کمی و کیفی پژوهش های کاربردی و بنیادی در راستای پاسخگویی به نیازهای جامعه در عرصه سلامت، ارتقای عدالت پژوهشی در بهره مندی پژوهشگران علوم پزشکی از امتیازات و گرنت های پژوهشی، دستیابی به فناوری های نوین در علوم پزشکی، حمایت از شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری، نهادینه نمودن و توسعه فناوری های سلامت، هدایت طرح های تحقیقاتی به سمت حل نیازهای جامعه، خلق ثروت از دانش تولیدی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ایجاد تمهیدات لازم در جهت شفاف سازی اطلاعات، مبارزه با فساد و تعارض منافع در نظام سلامت، است.

وی گفت: ابتدای سال ۱۴۰۱ طبق ماموریت ویژه ای که از سوی دکتر عین اللهی به معاونت تحقیقات و فناوری محول شده است؛ تمام همت خود را بر حمایت از شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری در راستای ارتقای کمی و کیفی آموزش و پژوهش جهت نیل به مرجعیت علمی و دستیابی به فناوری های نوین پزشکی قرار داده ایم.

 پناهی یادآور شد: درحال حاضر، ۳۹۱ شرکت دانش بنیان فعال حوزه سلامت در سال ۱۴۰۱ از مجموع ۱۱۵۳ شرکت دانش بنیان فعال حوزه سلامت تاسیس شده اند. همچنین، ۱۳۹۱ محصول سلامت محور در مراکز رشد و پارک های فناوری سامت و دانشگاه های علوم پزشکی موفق به اخذ مجوز عرضه به بازار شده اند.

وی گفت: در یک سال گذشته، ۷ مرکز نوآوری با مجوز شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی و ۸ مرکز رشد فناوری سلامت، راه اندازی و تاسیس شده اند. همچنین، ۳ پارک علم و فناوری سلامت نیز راه اندازی شده است.

وی، افزایش ۴۳ درصدی تولید کالاهای سلامت محور در سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین، اشتغال ۷۹۶۶ نفر در شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت، افزایش ۵۲۸ شرکت به شرکت های مستقر در مراکز رشد علوم پزشکی، افزایش ۵۶۷ تعداد محصول نمونه اولیه، افزایش ۲۶۹ محصول مجوزدار و افزایش ۱۱۵ محصول تجاری را از مهم ترین دستاوردهای معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از ابتدای دولت سیزدهم، برشمرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ضمن تاکید بر همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: در حال حاضر، ۳۰ درصد تولیدات علمی ما نتیجه این همکاری های بین المللی است.

وی گفت: درحال حاضر دانشگاه‌های علوم پزشکی را از لحاظ سهم شان در تولید علم و فناوری ارزیابی می‌کنیم و تلاشمان این است که همه آنها به شاخص‌های موردنظر نزدیک شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.