چهار دستگاه آشکارساز در گمرکات کشور رونمایی شد

دستگاه آشکار ساز گمرک

سیداحسان خاندوزی امروز در مراسم رونمایی از چهار دستگاه ایکس ری یا آشکارساز گمرکی در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی که از طریق ویدئو کنفرانس با گمرکات دوغارون در خراسان رضوی ماهیرود در خراسان جنوبی هم مرز با افغانستان و نوردوز در آذربایجان شرقی هم مرز با ارمنستان رونمایی کرد.

#وزیر_دارایی#گمرکات_کشور#دستگاه_ایکس_ری

استفاده از دستگاه های آشکارساز به سرعت بخشی در ترخیص کالاهای گمرکی و آسان شدن امور تجاری فعالان اقتصادی و همچنین کشف موارد قاچاق کمک می کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: از حدود ۱۸ سال پیش که دستگاه های تصویربرداری آشکارساز گمرک در کشور راه اندازی شده تاکنون ۱۸ دستگاه در گمرکات نصب شده بود که امروز هم چهار دستگاه نصب شد و در مجموع به ۲۲ دستگاه آشکارساز می رسد.

خاندوزی این را هم گفت: گمرک جمهوری اسلامی درنظر دارد سال اینده ۵۰ دستگاه آشکارساز گمرک در کشور راه اندازی کند و همه این دستگاه ها در شرکت های داخلی دانش بنیان ساخته و راه اندازی می شود.

وی همچنین ادامه داد: استفاده از دستگاه های آشکارساز در گمرک با کیفیت و شفافیت خوب است که این دستگاه ها در شرکت های خصوصی، داخلی و دانش بنیان که با وزارت دفاع همکاری می کنند ساخته و بهره برداری می شود و به کوتاه شدن فرایند و تشریفات گمرکی کمک می کند. 

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین در مورد صف کامیون ها در گمرک آستارا گفت: در بسیار از موارد طولانی شدن فرایند به تشریفات دو طرف و کشور متفاوت بستگی دارد. برخی اوقات شیطنت هایی از طرف مقابل وجود دارد که ما تلاش کردیم از طریق مذاکره وزارت امور خارجه به کشور مذکور تذکراتی بدهیم. 

خاندوزی این را هم گفت: در حال حاضر زمان تشریفات ترخیص کالا از گمرک از میانگین ۵ روز به ۲ روز کاهش یافته و در سال آینده اخبار بهتری در مورد آسان شدن تشریفات گمرکی به مردم خواهیم داد.

خاندوزی همچنین گفت: در تلاش هستیم با همکاری شرکت های دانش بنیان داخلی با داده کاوی دستگاه های آشکارساز گمرک نظارت خود را بر واردات و صادرات بیشتر کنیم و این دستگاه های به کشف موارد قاچاق مواد مخدر و یا کالاهای غیرقانونی در گمرک کمک می کند و انتظار این است که داده ها به صورت تقاطع گیری با یکدیگر راستی آزمایی شوند و به نظارت بیشتر کمک کنند. 

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به گلایه یکی از کشورهای همسایه در مورد مواد مخدر در برخی محموله ها گفت: با راه اندازی دستگاه های آشکارساز گمرک دیگر شاهد این موارد نخواهیم شد و تلاش می شود در سال آینده به اندازه کل تعداد دستگاه های آشکارساز در کشور به کار بگیریم. 

خاندوزی همچنین از سازمان اداری و استخدامی درخواست کرد برای تأمین نیروی انسانی باید مساعدت کنند چون سالها با عدم جذب نیروی جوان در گمرک با فرسودگی نیرو مواجه شده ایم و نیروهای جوان به ویژه در دستگاه های آشکاساز گمرک لازم است و ما به هیچ عنوان نباید دقت را فدای سرعت کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه این مراسم در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره عرضه خودرو در بورس کالا گفت: با مصوبه شورای عالی بورس عرضه خودرو در بورس کالا ادامه پیدا می کند. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.