اولین حضور مین‌های ضد بالگرد تا انفجار تله‌های عظیم انفجاری در رزمایش پیامبر اعظم

رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۲ سپاه

رزمایش‌ها در سطح جهان یکی از راه‌های حفظ و ارتقای آمادگی نیروهای مسلح هستند. رویدادهایی که نیروهای مسلح با حضور در آن‌ها دو کار مهم را انجام می‌دهند؛ نخست، تمرین آموخته‌های قبلی، دوم، تمرین تاکتیک‌های جدید.

#رزمایش_قدرتنمایی_سپاه#پیامبر_اعظم

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران پس از پایان دفاع مقدس توانسته‌اند رزمایش‌های مختلفی را در مناطق مختلف کشورمان برگزار کنند. 

رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ نیروی زمینی سپاه پاسداران با شعار «نمایش اقتدار و امنیت پایدار در سایه وحدت ملی و ظرفیت سازی‌های نوین دفاعی» در منطقه عمومی خلیج فارس از شنبه اول دی ماه  سال ۱۳۹۷ آغاز به کار کرد و در آن یگان‌های برگزیده نیروی زمینی سپاه هریک بر اساس برنامه و طرح‌های از قبل پیش بینی شده‌ای به اهداف و دشمن فرضی حمله کرده و عملیات موفقیت آمیزی را به ثبت رساندند.

این رزمایش از زمان شروع تا انتهای آن ۵۰ دقیقه زمان برده است و مرحله نهایی این رزمایش هم با حضور برخی از فرماندهان ارشد نظامی از جمله فرمانده کل سپاه، فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص)، جانشین فرمانده کل سپاه و فرمانده نیروی زمینی سپاه برگزار شد.

گفتنی است؛ در این رزمایش برای نخستین بار از مین‌های ضد بالگرد استفاده شد و همچنین برای اولین بار واحدهای زرهی نیروی زمینی سپاه عملیات خروج از شناورها و حرکت به سمت ساحل را به اجرا گذاشتند.

این رزمایش که از ۲۴ آذر ماه در تهران و اصفهان آغاز شده بود، از سلسله رزمایش‌های ابلاغی و سالیانه نیروی زمینی سپاه پاسداران بود که یگان‌های برگزیده نیرو اعم از واکنش سریع، نیروی مخصوص و تکاوری، پهپادهای رزمی و شناسایی، بالگردهای هجومی، ترابری و بارریز، جنگال، مکانیزه، واحدهای مهندسی و تخریب، سیستم‌های کنترل و فرماندهی و ناو تیپ ذوالفقار منطقه یکم نیروی دریایی سپاه در آن حضور دارند.

گفتنی است؛ این رزمایش در دو مرحله انجام شد که در مرحله اول ابتدا از شناورهای مردمی برای پوشش استفاده شد و پس از آن غواص‌ها عملیات خود را علیه مواضع دشمن فرضی شروع کردند و در ادامه موج‌ دوم ‌عملیات آغاز  شد که نیروهای عمل کننده با استفاده از مهمات جنگی رزمایش را ادامه دادند.

همچنین در این رزمایش برای اولین بار از مین‌های ضد بالگرد استفاده  شد و واحدهای زرهی از شناورها خارج شده و به سمت ساحل حرکت کردند؛ در ادامه رزمایش بیشترین حجم آتش در مرحله باز پس گیری اجرا شدد به نحوی که فقط حدود ۱۰۰۰ راکت به منطقه مورد نظر شلیک  شد.

این رزمایش از زمان شروع تا انتهای آن ۵۰ دقیقه طول ‌کشید؛ البته در رزمایش مورد اشاره هوانیروز نیز با پرواز بر فراز منطقه اقدام به پشتیبانی از یگان‌های عمل کرد.

تهاجم غواصان سپاه به مواضع دشمن/ عملیات آبی خاکی قایق‌های سپاه

 در منطقه عمومی خلیج فارس غواصان سپاه پاسداران با انجام عملیات آفندی به مواضع دشمن فرضی نفوذ کرده و نیروهای دشمن را مورد تهاجم قرار دادند.

آتش سنگین یگان «صابرین» علیه دشمن/ شلیک راکت‌های پیشرفته سپاه

در این رزمایش، رزمندگان شرکت‌کننده در عملیات نفوذی به مواضع دشمن فرضی تهاجم و با اجرای آتش سنگین توپخانه بر روی مواضع دشمن، اقدامات شناسایی، اطلاعاتی و رزمی و با استفاده از پهپادها، شلیک راکت‌های پیشرفته دقیق‌زن از مواضع ثابت و متحرک را انجام دادند.

عملیات قایق‌های تندرو نیروهای ویژه سپاه در سواحل خلیج فارس

نیروی زمینی سپاه، تکاوران و نیروهای ویژه سپاه با قایق های تندرو سپاه وارد ساحل شده و به مواضع دشمن فرضی حمله کردند.

عملیات هلی‌برن بالگردهای سپاه/ رزمایش بالگردهای MI۱۷ هوانیروز

در جریان مرحله نهایی از برگزاری رزمایش «پیامبر اعظم (ص) ۱۲»، بالگردهای هوانیروز سپاه با انجام عملیات هلی‌برن، مواضع دشمن فرضی را مورد تهاجم قرار دادند.

در این رزمایش بالگردهای MI۱۷ هوانیروز نیروی زمینی سپاه با پرواز بر منطقه رزمایش، عملیات بار ریزی و پشتیبانی از نیروهای خودی را اجرا کردند.

در این‌مرحله بالگردهای هوانیروز سپاه مهمات و تجهیزات یگان های عمل کننده را به وسیله چتر در منطقه‌ رزمایش تخلیه کردند.

بالگردهای «کبری» و «طوفان» هوانیروز نیروی زمینی سپاه نیز به اجرای آتش پشتیبانی از یگان های عمل کننده در رزمایش پرداختند.

استفاده از مین‌های ضد بالگرد در رزمایش پیامبر اعظم ۱۲

در این رزمایش برای اولین بار از مین‌های ضد بالگرد استفاده شد و همچنین برای اولین بار واحدهای زرهی از شناورها خارج شده و به سمت ساحل حرکت کردند؛ در ادامه رزمایش بیشترین حجم آتش در مرحله باز پس گیری اجرا شد به نحوی که فقط حدود ۱۰۰۰ راکت به منطقه مورد نظر شلیک  شد.

انفجار تله‌های عظیم انفجاری علیه دشمن فرضی

یگان توپخانه نیروی زمینی سپاه پاسداران با انواع گلوله‌ها و توپ‌های هوشمند و نقطه زن، مواضع دشمن فرضی را مورد اصابت و انهدام قرار دادند.

براساس این گزارش، همچنین یگان تخریب و مهندسی نیروی زمینی سپاه نیز با ایجاد تله‌های انفجاری عظیم در عقبه نیروهای دشمن، بزرگ‌ترین انفجار و تخریب‌های رزمایش را به اجرا گذاشتند.

#انفجار_تله های_عظیم#دشمن_فرضی

آتش تانک‌های T۷۲ علیه مواضع دشمن

تانک های T۷۲ با خروج از پناهگاهای خود به اجرای آتش علیه مواضع و اتسحکامات دشمن پرداخته و نفربر های BMP۲ نیز از روی شناورها وارد آب شده و نقل و انتقال تکاروان و نیروهای ویژه به منطقه رزمایش را اجرا کردند.

انهدام پهپاد فرضی دشمن توسط یگان پدافندی نیروی زمینی سپاه

یگان‌های پدافند نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ موفق شدند یک فروند پهپاد دشمن فرضی را با استفاده از سامانه‌های توپخانه‌ای بر فراز منطقه رزمایش منهدم کردند.

هشدار «سرلشکر رشید» به زمینه‌سازان مداخله قدرت‌های استکباری درمنطقه

سرلشکر غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا (ص) که به منظور شرکت در رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ نیروی زمینی سپاه در جزیره قشم حضور دشت، در حاشیه این رزمایش اظهار داشت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با استفاده از تمامی ابزارهای قدرتی که در اختیار دارند با اشراف اطلاعاتی و رصد تحرکات دشمن، نه تنها تهدیدات را دائماً رصد و ارزیابی می‌کنند، بلکه از آمادگی رزمی لازم برای استفاده از قدرت در مقابله با هر تهدیدی برخوردارند.

رشید افزود: قدرت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در چهارچوب اهداف و منافع ملی کشور، برای مقابله با هرگونه تهدیدات، سازماندهی و آماده شده است.

وی تصریح کرد: قدرت دفاعی ایران برای مقابله با هرگونه اقدامات تحریک کننده و مداخله آمیز در منطقه، در دفاع از اهداف و آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی و منافع ملی، همواره آماده و رو به افزایش است.

سخنگوی رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۲: سپاه پاسداران آمادگی کامل را برای پشیمان‌سازی دشمن دارد

سردار سرخیلی سخنگوی رزمایش پیامبر اعظم نیز گفت: مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم ۱۲، از ۹ صبح امروز آغاز شده است و همه رسته‌ها شامل زرهی، پیاده، هوانیروز، نیروی مخصوص تکاوری و توپخانه در صحنه حضور دارند.

وی با بیان اینکه مهمترین مسئله ما در این مرحله هماهنگی، کنترل، فرماندهی و اشراف اطلاعاتی در منطقه است، اظهار داشت: هماهنگی که امروز بین نیروی زمینی و دریایی سپاه پاسداران برای یک عملیات مشترک از دریا به ساحل و به عمق منطقه شکل گرفت، کار بسیار دشواری بود که در این زمینه بسیار موفق عمل کرده‌ایم. از ساعت ۹ صبح یک عملیات تا به این لحظه انجام شده و عملیات دوم که با هدف باز پس‌گیری و با پشتیبانی توپخانه بود، در حال انجام است که در عین حال بالگردهای هوانیروز در این مرحله وظیفه خود را به نحو احسنت انجام داده‌اند.

سخنگوی رزمایش پیامبر اعظم ادامه داد: در ادامه گردان‌های تکاور از دریا وارد ساحل شدند و تا این لحظه سر پل را باز پس گرفته‌اند. موضوع مهم این است که نیروی زرهی ما امروز از نفربر دوزیست استفاده می‌کند و تا این لحظه همه نفرات را به سلامت در مقصد معین تخلیه کرده است.

سردار سرخیلی در مورد مهمترین بخش رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ گفت: مهمترین بخش رزمایش این است که ما بتوانیم تاکتیک‌های جدیدمان را تمرین کنیم. دکترین دفاعی امروز ما برای نیروی زمینی، تهاجم با شدت، قدرت و سریع همراه با کنترل عملیات است. دشمنان باید بدانند در عین حال که ما موضوع دفاع را در راهبردهای خود داریم ولی در تاکتیک نیروی زمینی سپاه پاسداران آمادگی کامل برای پاسخگویی به هر نوع تجاوز و یا پشیمان سازی دشمن را دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.