وزارت بهداشت درباره سامانه اهداکنندگان اسپرم و تخمک توضیح داد/ مشکلات شرعی و حقوقی

معاون درمان وزارت بهداشت درباره اقدامات این وزارتخانه درخصوص طراحی سامانه سراسری مرتبط با اهداکنندگان «اسپرم» و «تخمک» توضیح داد.

#سامانه#اهدای#اسپرم#تخمک#مسائل#شرعی#حقوقی

به گزارش افسران، دکتر سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت درباره موضوع اهدای تخمک و اسپرم در حوزه درمان ناباروری گفت: هر کدام از این دو موضوع خود مباحث جداگانه دیگری از جمله مباحث حقوقی و شرعی را دارند.

وی افزود: کمیته اخلاق وزارت بهداشت موضوعات مرتبط با اهدای تخمک، اسپرم و جنین را پیگیری می‌کند تا به یک دستورالعمل واحد برسیم. موضوعات مرتبط با این امر بسیار پیچیده است و وزارت بهداشت در حال کار روی آن است.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ثبت جنین و باروری سالم همین حالا هم در فرایندهای بهداشتی – درمانی ثبت می‌شود، اظهار کرد: اما اینکه برای اهداکنندگان اسپرم و تخمک هم سامانه سراسری طراحی کنیم هنوز اقدامی صورت نگرفته است تا مباحث حقوقی آن رفع شود.

کریمی با بیان اینکه در زمینه اهدای اسپرم و تخمک که یکی از راه‌های درمان ناباروری است، نظرات و فتاوی متفاوتی وجود دارد، افزود: موضوع اهدای اسپرم به صورت دستورالعمل ابلاغ‌شده‌ای که همه مراکز درمانی بر آن صحه بگذارند رخ نمی‌دهد، بلکه بر اساس فتاوی مختلف انجام می‌شود. باید با کمک کمیته اخلاق به یک دستورالعمل واحد برسیم تا موضوعات حقوقی و شرعی کنار یکدیگر قرار گیرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.