شایعات پیرامون «ایران» و عدم شفاف‌سازی سازمان محیط زیست

با اعلام سازمان حفاظت محیط‌زیست مبنی بر باردار نبودن یوز ماده پارک ملی توران، شایعات زیادی پیرامون این موضوع شکل گرفته است که نیازمند توضیح کامل از طرف سازمان است.

#شایعات#پیرامون#یوز_ماده#ایران

به گزارش خبرگزاری افسران، در روزهایی که «پیروز» با بیماری درگیر بود و احتمال  تلف شدنش می‌رفت، خبر بارداری مجدد مادر او« ایران » اعلام شد و به همه این مژده داده شد که اگر «پیروز» مرد دوباره مادر او بچه‌دار خواهد شد و سزارین بد و مردن توله‌ها روی نحوه باروری «ایران» تأثیری نگذاشته است . درست از همان اظهارات ضد و نقیض بارداری «ایران» شروع شد.

۱۷ بهمن ماه بود که درپی خبر منتشر شده مبنی بر جفت‌گیری «ایران» و «فیروز» غلامرضا ابدالی – سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌ وحش سازمان حفاظت محیط زیست، ضمن تأیید این خبر اظهار کرد: این دو یوزپلنگ آسیایی نیاز به اقدام خاصی ندارند و باید روال طبیعی را طی کنند. اگر «ایران» باردار شود، احتمالا اردیبهشت‌ ماه زایمان می‌کند.

۸ اسفند ماه امید مرادی – رئیس جامعه دامپزشکان ایران – در ویدئویی که در سایت سازمان حفاظت محیط‌زیست درباره روند درمانی «پیروز» و علت انتخاب روش دیالیز صفاقی به جای همودیالیز منتشر شد، با اشاره به بارداری ایران اظهار کرد: تنها گزینه برای خونی که با خون «پیروز» مطابقت داشته باشد، خون مادر او (ایران) است. این در حالی است که «ایران»‌ در حال حاضر باردار است و خون‌گیری از او احتمال سقط جنین را در این گونه افزایش می‌داد.

این در حالیست که ۹ اسفند دکتر پیام محبی – رئیس جامعه دامپزشکان ایران – در جلسه ویژه فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با موضوع بررسی علت مرگ «پیروز»، درباره انتشار اخباری درباره بارداری «ایران» گفت: ۳۵ روز پیش مادر پیروز جفت گیری کرد و هنوز به‌طور قطعی نمی‌توان گفت او باردار است چراکه با توجه به احتمال بارداری، امکان بیهوش کردن حیوان جهت انجام سونوگرافی و آزمایش وجود ندارد. پزشکان منتظر هستند تا «ایران» به شرایطی برسد تا از روی ظاهر بتوان بارداری او را تشخیص داد.

در همین روز بهرامعلی ظاهری – مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان – اظهارکرد: «ایران» در تاریخ ۵ بهمن ماه امسال جفتگیری موفق با «فیروز» داشت اما تا قبل از انجام سونوگرافی باردار بودن او را نه تأیید می‌کنم نه رد.در صورت قطعی شدن بارداری، توله یوز خود را اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ به دنیا می‌آورد.

فردای همان روز علی سلاجقه – رییس سازمان حفاظت محیط زیست – در حاشیه هیأت دولت در جمع خبرنگاران خبر باردار بودن «ایران» را تأیید کرد.

آخرین اظهارنظر در این زمینه مربوط به بهرامعلی ظاهری است. او ۱۴ اسفندماه با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر بارداری یوزپلنگ «ایران» اظهار کرد: جفت‌گیری  «ایران» و «فیروز» در ۵ بهمن ماه ۱۴۰۱ ثبت و تائید شده ولی بدون سونوگرافی نمی‌توانیم درباره باردار بودن یا نبودن «ایران» نظر قطعی بدهیم.

همه این اظهار نظرها تا ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ بود که سازمان محیط‌زیست رسماً اعلام کرد ایران باردار نیست و به این بازی دو گانه بعد از حدود سه ماه پایان داد. اما این اعلام اردیبهشت ماه انجام شد، زمانی که اگر«ایران» باردار بود باید زایمان می‌کرد.

محیط‌زیست در مورد عدم بارداری گفت: «که یوز ماده سایت توران (با نام ایران) در بهمن ماه سال قبل جفت‌گیری داشت و علائم بعدی و مخصوصاٌ علائم ظاهری در اوائل اردیبهشت به گونه‌ای بود که دامپزشکان، اعتقاد به احتمال بالای بارداری داشتند لیکن در هیچ مرحله‌ای سازمان، خبر رسمی مبنی بر قطعیت بارداری منتشر نکرد و همواره احتمال بارداری مطرح شد که ایران باردار نیست و از اول هم نبوده است و ما احتمال می‌دادیم.»

اعلام عدم بارداری از طرف محیط‌زیست در حالی است که حدود دو هفته است که سازمان در بی‌خبری کامل است و هیچ کدام از اعضای سازمان حاضر به اطلاع‌رسانی درباره این موضوع نبودند و در واقع ممنوع المصاحبه شده بودند. حتی در چند وقت اخیر هیچ تصویر یا فیلمی از «ایران» منتشر نشده و همه چیزدر سکوت و پنهانی بوده است.

مشکوک بودن اعلام عدم بارداری

دکتر پیام محبی رئیس بیمارستان دامپزشکی درباره این موضوع به خبرنگار محیط‌زیست فارس گفت: احتمال اینکه ایران باردار بوده و توله‌ها مرده به دنیا آمده یا سقط شده باشندوجود دارد، خود رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست هم خبر بارداری ایران را تأیید و اعلام کرد. اطلاعیه محیطزیست در حالی است که از حدود ۱۰ روز قبل تیمی ازکارشناسان تشکیل شد و به توران رفت.اما هیچ تصویری از  اقدامات این تیم وجود ندارد. غیر از  پیتر کالدول،دکتر بهرنگ اکرامی دامپزشک و دکتر بابک باستانی دامپزشک هم در این تیم حضور داشته‌اند، در همان زمان هم اعلام شد که محیط‌زیست برای همه شرایط آماده هستند.

وی ادامه داد: بعد از آن  حدود یک هفته سازمان در سکوت خبری بود آن هم در زمانی که دامپزشک خارجی( پیتر کالدول) به ایران آمده بود و یک هفته بود که به توران رفته بود یعنی سازمان محیط‌زیست یک کارشناس خارجی آورده که بگوید این حیوان حامله است است یا نه .موضوعی که این مسئله را مشکوک می‌کند زمان اعلام خبر منتفی شدن بارداری یوز ماده است. طول دوره بارداری یوز بعد از حدود ۹۰ روز است، از زمان احتمال بارداری که بهمن اعلام شد باید در اردیبهشت این یوز زایمان می‌کرد، احتمال باردار بودن یا نبودن «ایران» را  بیشتر از این نمی‌توان ادامه داد .

محبی گفت:احتمال اول این است که یوز ماده توله‌ها را سقط کرده است و احتمال بعدی این است که موقع زایمان توله‌ها مرده به دنیا آمده باشند.  چون اعلام باردار نبودن  یوز در این زمان بسیار عجیب است، امکان ندارد که کارشناسان و محیط‌بانان در طی این مدت متوجه تغییر رفتار یوز نشده باشند، هر حیوانی موقع بارداری ار نظر ظاهر و رفتار کاملاً متفاوت می‌شود مخصوصاً گربه‌سانان.

رئیس بیمارستان دامپزشکی ادامه داد: اگر سازمان محیط‌زیست می‌خواهد اعتماد‌سازی کند باید تصاویری از«ایران» که در حال سونوگرافی است را منتشر کند و بعد از آن برگه‌های سونوگرافی و نتایج آن را در اختیار عموم قرار دهد.در حال حاضر هیچ تصویری از سونوگرافی وجود ندارد. سازمان محیط‌زیست تیمی از دامپزشکان و کارشناسان بی‌طرف را تشکیل داده تا «ایران» را معاینه کنند و صحت حرف‌های آنها بررسی شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.