گاه‌شمار اغتشاشات ۱۴۰۱ (شهریور)

این برگه گاه‌شمار اعتراضات یا فتنه ۱۴۰۱ در ماه شهریور شامل کلید خوردن پروژه مهسا امینی از ابتدا تا بعد از خاکسپاری و جواب نهایی پزشکی قانونی است که به ترتیب روز مرور می‌شود.

وقایع ۲۲ شهریور

در روز چهار‌شنبه ۲۲ شهریور مهسا امینی به دلیل بدحجابی توسط گشت ارشاد تذکر می‌گیرد و همراه چند نفر دیگر با ون گشت ارشاد به کلاس‌های توجیهی فرستاده می‌شوند تا لحظه ورود به کلاس هیچ مشکلی مبنی بر بیماری نداشته و توسط مامورین گشت ارشاد هم مورد ضرب و شتم و بی‌احترامی قرار نگرفته است. حتی فیلم آن هم توسط پلیس منتشر شده است.

مهسا امینی در دقایق ابتدایی کلاس به یکی از مامورین خانم مراجعه می‌کند و در حین صحبت ناگهان بیهوش می‌شود و به زمین میفتد که بلافاصله بهیار حاضر در مکان بالاسر او می‌رود و حتی یک بار او را در همان جا احیا می‌کنند که این مسئله در توضیحات سردار اشتری هم آمده است و بعد از آن به بیمارستان کسری در تهران منتقل می‌شود. این در حالی است که رسانه‌های اپوزیسیون جمهوری اسلامی با تحریف واقعیت سعی در خشمگین کردن مردم داشتند. مثلا ادعای ضرب و شتم و انتقال به بیمارستان به دلیل جراحات وارده کذب است

وقایع ۲۳ شهریور

متاسفانه مهسا امینی دچار عارضه مغزی شد و سکته کرد و به کما رفت. در همان روز رئیس پلیس تهران با پدر مهسا امینی تلفنی صحبت کرد و قول رسیدگی داد علارغم بی‌احترامی که توسط خانواده مرحومه به سردار اشتری شد ولی باز هم به دلیل رعایت حال بد خانواده هیچ برخوردی صورت نگرفت.

فرمانده کل انتظامی با اشاره به تماس تلفنی خود با فرمانده انتظامی تهران و صدور سه دستور در این زمینه گفت: مطلب اول این بود که تمام تلاشتان را کنید تا این خانم حالش خوب شود و تصور کنید دختر بنده است که این اتفاق برایش رخ داده و من هم تهران نیستم، پس هرکاری می‌توانید انجام دهید. مطلب دوم این بود که گفتند به همراهان این بیمار (پدر و مادرش که از شهرستان به تهران آمده‌اند) خدمات ویژه‌ای ارائه شود و مطلب سوم هم این بود که باید ابعاد این قضیه بدون هیچ اغماضی پیگیری شود و اگر همکاری تخلف کرده است معرفی شود.

وقایع ۲۴ شهریور

بعد از پخش این خبر و سواستفاده رسانه‌های ضدانقلاب و معاند با جمهوری، بسیاری از افراد مشهور هنری و ورزشی نسبت به این ماجرا تحت تاثیر جوسازی‌ها و اخبار کذب واکنش‌های تندی نشان دادند و پلیس ایران را مقصر ماجرا دانستند این درحالی بود که هیچگونه برخودی با ایران افراد نشد. در حالیکه در هر جای دنیا با همچین مقوله‌ای برخورد قهری می‌شود. رسانه‌های لندنی مانند بی‌بی‌سی هم تمام اخبار مربوط به اعتراض و انتقاد هنرمندان و ورزشکاران را در جهت تشویش اذهان عمومی پخش می‌کرد. در صورتی که هنوز نتیجه بررسی‌ها و تحقیقات پلیس ایران کامل نشده بود.

وقایع ۲۵ شهریور

مهسا امینی، دختر جوانی که به کما رفته بود، درگذشت. مادر خانم امینی در گفت و گو با بی بی سی فارسی ضمن تایید درگذشت دخترش گفت که «فرشته او را کشته‌اند». وضعیت وخیم جسمی و جان باختن خانم امینی موجی از خشم و انتقاد علیه گشت ارشاد، پلیس، و حکومت ایران را به دنبال داشته. بسیاری از منتقدان خواهان انحلال گشت ارشاد شده‌اند. گروهی از مسئولان هم از این وضعیت انتقاد کرده‌اند. سازمان عفو بین الملل خواهان رسیدگی کیفری به مساله مرگ مشکوک مهسا امینی زن ۲۲ ساله در ایران شده است.

پلیس ایران تصاویر دوربین مدار بسته مربوط به لحظه‌ای که مهسا امینی بیهوش می‌شود را منتشر کرده و تلویزیون ایران آن را پخش کرده است. این فیلم به خوبی نشان می‌دهد که بسیاری از گفته رسانه‌های معاند کذب و مغرضانه بوده است ولی باز هم عده‌ای با علم به این موضوع با این رسانه‌ها برای اغتشاشات و تجمعات اعتراضی همراهی کردند تا کشور را به بهانه فوت مرحومه مهسا امینی به آشوب بکشانند.

مرگ مهسا امینی به تیتر اول روزنامه ها و خبر اول خبرگزاری‌های جهان درباره ایران تبدیل شده بود در حالی که بارها و بارها این اتفاق در سایر کشورهای مدعی آزادی بیان رخ داده ولی رسانه‌ای نمی‌شود. کشورهای اروپایی و آمریکایی که شدیدترین برخوردهای قهری و خشونت‌آمیز را با معترضان خود دارند، با صرف هزینه‌های کلان و با استفاده از ایرانیان طرد شده از کشور که سال‌ها علم دشمنی با حکومت ایران را برداشته بودند، تبلیغ اغتشاشات و آشوب‌های خیابانی را می‌کردند.

چند نفر از خبرنگاران و فعالان مدنی در ایران می‌گویند تعدادی از کسانی که پس از انتشار خبر مرگ مهسا امینی مقابل بیمارستان کسری حضور یافتند بازداشت شده‎‌اند. این اتفاق صرفا به دلیل تامین امنیت بیمارستان و متفرق کردن جمعیت بود و کسانی که علارقم هشدارها باز هم مقاومت می‌کردند و مکان را ترک نمی‌کردند، با برخورد پلیس رو به رو میشدند. رسانه‌هایی مثل بی‌بی‌سی این خبر را با تحریف و مغرضانه بازتاب داده است.

وقایع ۲۶ شهریور

مراسم خاکسپاری پیکر مهسا امینی بامداد ۲۶ شهریور در زادگاهش سقز برگزار شد. این مراسم با حضور گسترده مردم برگزار شد. همچنین گفته شده که ماموران امنیتی در این مراسم حضور داشتند.

پس از انجام مراسم، بخشی از مردم از محل خاکسپاری متفرق شدند اما شماری از آن‌ها در محل باقی ماندند و اقدام به سردادن شعارهایی برای رسیدگی و بررسی دقیق ابعاد ماجرا کردند. همچنین در بین جمعیت افرادی بودند که شعارهای اعتراضی سردادند. این افراد سپس به سمت فرمانداری سقز حرکت و در مقابل ساختمان فرمانداری تجمع و شروع به شعار دادن کردند. در گزارش اولیه پزشک قانونی کوتاهی در معاینه ظاهری و ابتدائیات صورت نگرفته بود ولی بررسی بیشتر و آزمایشات و تحقیقات بیشتر را به بعد موکول کردند که در ادامه نتیجه نهایی آن هم آمده است.

در پی انتشار مطالب در فضای مجازی در خصوص خانم مهسا امینی از سوی فردی با نام ستوان یکم حسن شیرازی، که به روایت نوع بازداشت مهسا امینی پرداخته بود، نیروی انتظامی اعلام کرد که چنین فردی در مجموعه انتظامی تهران بزرگ وجود ندارد و این گونه شایعات تلاش ذلیلانه دشمنان برای برهم زدن امنیت روانی جامعه می‌باشد.

در پی انتشار مطالب در فضای مجازی در خصوص خانم مهسا امینی از سوی فردی با نام ستوان یکم حسن شیرازی، که به روایت نوع بازداشت مهسا امینی پرداخته بود، نیروی انتظامی اعلام کرد که چنین فردی در مجموعه انتظامی تهران بزرگ وجود ندارد و این گونه شایعات تلاش ذلیلانه دشمنان برای برهم زدن امنیت روانی جامعه می‌باشد.

غروب یکشنبه حدود ۵۰۰ نفر از مردم سنندج در اعتراض به جان باختن مهسا امینی از پیاده‌راه پر ازدحام فردوسی تا میدان آزادی راهپیمایی کردند. برخی معترضان معتقدند مهسا امینی زیر شکنجه فوت کرده. این افراد عمدتا یا توضیحات پلیس را نشنیده‌اند یا از آن قانع نشده‌اند. در این تجمع برخی از افراد با سر دادن شعارهایی علیه مسئولان تلاش می‌کردند تجمع را جهت‌دهی سیاسی کنند. این افراد شیشه‌های چند خودروی پارک‌ شده را شکستند و چند سطل زباله را آتش زدند. با این حال مشخص بود که پلیس بنا دارد با تجمع‌کنندگان مدارا کند، اگرچه در چند مورد برای متفرق کردن جمعیت مجبور به استفاده از گاز اشک‌آور شد. برخی از افراد بازداشت شدند و در حال حاضر تجمع پایان یافته است.

وقایع ۲۷ شهریور

بعد از روشن ابعاد ماجرا و انتشار فیلم‌های دوربین‌های مدار بسته از لحظه سوار ون شدن تا لحظه‌ بیهوش شدن، رسانه‌ها و روزنامه‌های داخلی شروع به بازتاب دادن واقعیت ماجرا و تکذیب شایعات کردند.

برخی از هنرمندان و ورزشکاران با وعده گرفتن پول و اقامت از کشورهای معاند جمهوری اسلامی، با آنان نهایت همکاری را کردند و در صفحات خود در فضای مجازی شروع به تبلیغ علیه نظام و برهم زدن نظم عمومی کردند و دعوت به اغتشاش و اعتصاب امنیت کشور را به خطر می‌انداختند و با نشر اخبار دروغین به خشم مردم اضافه میکردند طوری که مردم را در کوچه و خیابان وادار به خشونت در مقابل پلیس و سایر نیروهای امنیتی می‌کردند. طوری که دانشجویان دانشگاه تهران در ۲۸ شهریور هم اعتراض و اعتصاب کردند و افرادی در بین دانشجویان دستگیر شدند که نه تنها دانشجو نبودند بلکه با سر دادن شعارهای توهین آمیز و الفاظ رکیک جهت اعتراض دانشجویان را به اغتشاشات و آشوب‌های خیابانی تغییر دادند و نیروی امنیتی ناچار اقدام علیه آنان شد کاری که در همه کشورها انجام می‌شود و حق مسلم آنان می‌دانند.

سازمان پزشکی قانونی کشور در ۱۵ مهر درباره فوت مهسا امینی، بیانیه‌ای به‌شرح ذیل صادر کرد.

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم
بیانیه سازمان پزشکی قانونی در خصوص علت فوت مرحومه مهسا امینی
شرح مختصری از گزارش علت فوت مرحومه مهسا امینی ارائه‌شده به مرجع قضایی که بر اساس پرونده بیمارستانی عمل جراحی کرانیوفارنژیومای مغز در بیمارستان میلاد در سال ۱۳۸۶، پرونده درمانی بیمارستان کسری در زمان منتهی به فوت، شرح معاینه ظاهری جسد و کالبدگشایی، نتایج آزمایش‌های سم‌شناسی و آسیب‌شناسی، تحقیقات قضایی و کمیته‌های کارشناسی متعدد تخصصی و فوق‌تخصصی تنظیم یافته است به‌شرح ذیل اعلام می‌شود:
متوفیه پس از عمل جراحی تومور کرانیوفارنژیومای مغزی در سن ۸سالگی دچار اختلال در محور مهم هیپوتالاموس ـ هیپوفیز و غدد تحت فرمان آن (از جمله آدرنال و تیروئید) شده است. به‌علت این بیماری زمینه‌ای، متوفیه تحت درمان با دارو‌های هیدروکورتیزون، لووتیروکسین و دسموپرسین بوده است.
ایشان در تاریخ ۱۴۰۱/۶/۲۲ از ساعت ۱۹:۵۶ به‌طور ناگهانی دچار افت هوشیاری شده و متعاقب آن بر زمین می‌افتد که با توجه به بیماری زمینه‌ای، متوفیه توانایی لازم جهت جبران و تطابق با وضعیت ایجادشده را نداشته، لذا در شرایط مذکور دچار اختلال ریتم قلب و کاهش فشار خون و متعاقب آن کاهش سطح هوشیاری شده که به‌دلیل انجام عملیات احیای قلبی ـ تنفسی غیرمؤثر در دقایق حساس اولیه، دچار هیپوکسی شدید و در نتیجه آسیب مغزی شده است، علی‎رغم برگشت عملکرد قلبی متعاقب عملیات احیای پرسنل اورژانس، حمایت تنفسی انجام‌شده کارساز نبوده و با وجود انتقال ایشان به بیمارستان و زحمات کادر درمانی بیمارستان کسری، بیمار به‌علت نارسایی چندارگانی (.M.O.F) ناشی از هیپوکسی مغزی در تاریخ ۱۴۰۱/۶/۲۵ فوت می‌نماید. لازم به ذکر است با استناد به مدارک پزشکی بیمارستانی، بررسی سی.تی. اسکن مغز و ریه، نتایج معاینه ظاهری جسد و کالبدگشایی، آزمایشات آسیب‌شناسی، فوت نامبرده ناشی از اصابت ضربه به سر و اعضا و عناصر حیاتی بدن نبوده است.

اولین دروغ
پدر مهسا امینی در مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌های ایران مبتلا بودن دخترش به بیماری صرع یا بیماری زمینه‌ای را کذب خواند. امجد امینی در گفتگو با روزنامه هم‌میهن گفته است: «او نه صرع داشت، نه بیماری قلبی. بیشترین بیماری‌ای که داشته سرماخوردگی بوده. همه این‌ها را از خودشان درآورده‌اند». در صورتی که در پرونده پزشکی او آمده که از کودکی دچار عارضه مغزی بوده و سال‌ها تحت درمان بوده است حتی یکی از نمایندگان مجلس به نقل از پزشکی قانونی گفته بود که در سوابق پزشکی مهسا امینی، بیماری زمینه‌ای قلبی و صرع در کودکی وجود داشته است.

از ۲۷ شهریور اعتراضات در دانشگاه‌ها شروع شد که دانشگاه تهران یک روز بعد از خاکسپاری مهسا امینی با شعار و پلاکارد اعتراض خود را نشان دادند.
بعد از آن در مشهد ابتدا به اسم اعتراض شروع شد که با تخریب اموال عمومی به اغتشاش و آشوب کشیده شد که نیروهای امنیتی مجبور به متفرق کردن جمعیت شدند تا آسیب کمتری به مردم عادی و اموال عمومی برسد.
در همین تاریخ برخی از نمایندگان مجلس ایران و شخص رئیس‌جمهور در صحن علنی مجلس اعلام کردند که وزیر کشور باید سریعا پاسخگوی وضع موجود باشد و احمد وحیدی، وزیر کشور، هم به تمام دستگاه‌های نظارتی دستور داد که پیگیر شوند و گزارش پیگیری را اعلام کنند حتی کمیته تحقیق و بررسی هم تشکیل شد ولی خشم عمومی که توسط معاندین جمهوری اسلامی تحریک شده بود فرصت اعلام نتایج پیگیری‌ها را نمی‌داد و در گوشه گوشه ایران گروهی اقدام به اعتراض می‌کردند و عده‌ای مزدور و اجیرشده در بین جمعیت از مردم معترض سواستفاده می‌کردند و با تخریب اموال عمومی، مجروح کردن مردم، آسیب رساندن به اموال شخصی مردم مثل مغازه‌ها، توهین به مقدسات و استفاده از الفاظ رکیک در شعارها که از مصادیق مجرمانه است، نیروهای امنیتی را وادار به واکنش می‌کردند.

وقایع ۲۸ شهریور

اعتراضات در دانشگاه‌های علامه طباطبایی، امیرکبیر، تربیت مدرس و شهید بهشتی در ۲۸ شهریور ادامه داشت که با شعارهای تحریک کننده و توهین به مقدسات خواهان جذب بقیه مردم به تجمعاتشان بودند! استفاده از الفاظ رکیک تجمع را حالت اعتراضی به آشوب تبدیل کرده بود.

نت بلاکس که سرعت و دسترسی به اینترنت در نقاط مختلف جهان را رصد می‌کند،‌می‌گوید که در استان کردستان ایران اینترنت برای مدت ۳ ساعت و نیم به طور کامل قطع بوده است. ایران در شرایطی اینترنت را محدود کرد که در شبکه‌های اجتماعی آموزش ساخت انواع سلاح، روش‌های خشونت‌آمیز در برخورد با نیروهای امنیتی، تخریب اموال عمومی و شخصی، فراخوان‌های تهدید آمیز و شعارهایی با الفاظ رکیک و غیره داده میشد در صورتی که مخالف قوانین اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی است. کشورهای اروپایی و آمریکایی در جریان مخالفت با جمهوری اسلامی این امکان را برای اغتشاشگران و آشوب‌طلبان ایرانی فراهم کرده بودند و محتواهای اینچنینی را در ابعاد گسترده پروموت میکردند.

گروهی از ایرانیان ساکن در برلین، لس آنجلس و تورنتو برای همبستگی با اعتراض‌ها به مرگ مهسا امینی در ایران تجمع کردند و تعدادی از زنان موهای خود را بریدند. شرکت‌کنندگان در این تجمعات شعارهای «خامنه‌ای ضحاک می‌کشیمت زیر خاک» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر‌دادند.
این قبیل شعارها و اقدامات تحریک آمیز در جهت آشوب‌های خیابانی اقدام علیه امنیت ملی محسوب میشود و جرم است!

منشا بسیاری از اقدامات تحریک آمیز اقلیم کردستان بود و بسیاری از اغتشاشگران از نیروهای آموزش دیده از آن اقلیم بودند تا بتوانند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند و بین مردم این تفرقه بیندازند و باعث تجزیه ایران شوند و تجزیه‌طلبان کُرد نیز با آن‌ها همکاری کردند.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در تماس تلفنی با خانواده مهسا امینی با آن‌ها همدردی کرد و تسلیت گفت.
در پی این حرکت بارزانی در شهر سلیمانیه عراق، تجمعاتی علیه جمهوری اسلامی و اعتراض به مرگ مهسا امینی بر پا شد و به شکل نمادین یک روسری را آتش زدند. در حالی که این عمل دخالت در امور داخلی ایران محسوب می‌شود و برخلاف قانون حجاب در ایران است.

وقایع ۲۹ شهریور

در شهرهای رشت، سنندج، بوکان، ارومیه، مریوان، اصفهان و رفسنجان در ۲۸ و ۲۹ شهریور هم اعتراضات ادامه داشت، پلیس در نهایت مدارا از تجمع کننده‌ها درخواست می‌کرد که متفرق شوند ولی اغتشاشگران با شعارهای ناهنجار و الفاظ توهین آمیز به شعار دادن ادامه می‌دادند.

اعتراض‌ها به حضور رئیسی در نیویورک؛ فراخوان ابی و داریوش برای تجمع در برابر سازمان ملل

همزمان با افزایش اعتراض‌ها به ورود ابراهیم رئیسی به نیویورک، برخی از فعالان و هنرمندان ایرانی – از جمله داریوش و ابی، خوانندگان ایرانی قبل از انقلاب که بعد از جمهوری اسلامی مطرود شده بودند و فرار کرده بودند- برای برپایی تجمع در برابر سازمان ملل، فراخوان دادند و ابی اعلام کرد که شخصا در این گردهمایی اعتراضی حضور خواهد داشت. این در حالیست که کاریکاتوری توهین آمیز از رهبر انقلاب و رئیس جمهور ایران در دست تجمع کنندگان بود.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا، وزیر خارجه آلمان آنالنا بائربوک، امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه، ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا، گابریل بوریک رییس‌جمهور چپگرای شیلی در سازمان ملل و در زمانی که سید ابراهیم رئیسی رئیسی هم آن اجلاس حضور داشت در یک اقدام مداخله جویانه در امور داخلی ایران، حکومت ایران در ماجرای مرگ مهسا امینی و برخورد با اغتشاشگران و آشوب‌گران محکوم کردند. این در حالیست که امروزه در کشورهای اروپایی و آمریکایی مردم اعتراضات اقتصادی فراوانی دارند و پلیس این کشورها برای برقراری امنیت و سرکوب معترضان از هیچ حرکت خشونت‌آمیزی دریغ نمی‌کنند. اعتراضات و سرکوب‌های وحشیانه کشورهای اروپایی و آمریکایی هیچ بازتابی در شبکه‌های اجتماعی ندارد که این سیاست دوگانه این کشورها را نشان می‌دهد.

آغاز پروژه کشته سازی

قتل مشکوک ۳ نفر در اعتراضات کردستان
استاندار کردستان از کشته‌شدن سه فرد در جریان تجمعات غیرقانونی در شهرهای استان خبر داد و گفت: تحقیقات نشان داده که این افراد توسط معاندین نظام و با اسلحه جنگی که هیچ کدام از رده های امنیتی و نظامی در استان استفاده نمی کنند تیرخورده و کشته شده‌اند. استاندار کردستان به کشته‌شدن یک شهروند دیواندره‌ای اشاره کرد و گفت: براساس نظر متخصص، این فرد با سلاح جنگی کشته شده که هیچ کدام از رده‌های نیروهای مسلح از این نوع سلاح استفاده نکرده‌اند.

قطعا این یک سناریوی دشمن بوده که بلافاصله مشخصات و تصویر آن فرد در شبکه‌های ماهواره‌ای پخش شد. زارعی‌کوشا خاطرنشان کرد: آنها فرد دیگری را با همان شرایط در خودرویی در کنار بیمارستان سقز رها کرده بودند و باید مراقبت کنیم و اجازه ندهیم از این ابراز احساسات جوانان، دشمنان سوءاستفاده کنند و داغ دیگری بر داغ‌های ما اضافه کنند. مرگ نفر سوم نیز مشکوک و در دست بررسی است. در حالی که شبکه‌های لندنی و معاند آن‌ها را کشته‌های اعتراضات معرفی کردند.

فرمانده انتظامی استان کردستان با اشاره به اینکه اخیراً ۳ نفر با گلوله جنگی و یک نفر در فاصله نزدیک و با گلوله ساچمه‌ای توسط ضدانقلاب کشته شدند، عنوان کرد: جوان سقزی «دو ساعت قبل از اغتشاشات» کشته شده بود و اصلاً ربطی به جریان تجمعات نداشت و کاملاً برنامه‌ریزی شده بود.

آزادی گفت: پس از این اتفاقات، عناصر گروه‌ک‌های ضدانقلاب به بهانه حمایت از مهسا امینی، با حمل سلاح‌های مختلف آمریکایی و بمب‌های دست‌ساز قصد حضور بین مردم و ایجاد ناامنی در استان را داشتند که با رشادت نیروی انتظامی و متولیان امنیت ناکام ماندند.

در دیدار استاندار کردستان با خانواده جانباختگان تجمعات، پدر قدیمی گفت: فرزندم توسط ضدانقلاب کشته شد.

وقایع ۳۰ شهریور

ساعت ۷:۳۰ روز چهارشنبه ۳۰ شهریور ماه، ساکنین ساختمانی در چهار راه امیر اکرم متوجه جسد خانم جوانی در حیاط منزل خود می‌شوند که بلافاصله موضوع را به کلانتری منطقه اطلاع می‌دهند. اکیپ‌های تخصصی صحنه به محل اعزام و متوجه می‌شوند این خانم از ساختمان مجاور به حیاط این منزل پرتاب شده است. محمد شهریاری سرپرست دادسرای جنایی استان تهران گفت: کوله پشتی این خانم در پشت بام ساختمان مجاور کشف شد.

جسد بلافاصله به عنوان شخص مجهول الهویه به پزشکی قانونی منتقل شد. پزشکی قانونی با دستور مقام قضایی کار کالبدشکافی و اخذ نمونه‌های سم شناسی و آسیب شناسی را انجام داد. در آزمایش‌های کالبد شکافی و معاینه جسد، آثار شکستگی‌های متعدد در ناحیه لگن، سر، اندام‌های فوقانی و تحتانی، دست‌ها و پا‌ها و در رفتگی لگن مشاهده شد که نشان می‌دهد فرد از بلندی پرت شده است. طبق استعلام‌های گرفته شده هم مشخص شد فرد به پایین پرتاب شده است.

خانم نیکا شاکرمی روز ۲۹ شهریور ماه (روز قبل از حادثه) به منزل مراجعه نکرده بود و مادرش تماس‌های زیادی با وی گرفته و درخواست کرده که به منزل خودشان یا منزل خاله‌اش مراجعه کند، اما با وجود تماس‌های زیاد خانم نیکا شاکرمی به منزل مراجعه نکرده بود.مادر مرحوم شاکرمی با یکی از دوستان دخترش به نام آیدا تماس می‌گیرد و از او درخواست می‌کند که با دخترش تماس بگیرد و بخواهند به منزل مراجعه کند، اما نیکا شاکرمی قبول نمی‌کند که به منزل بازگردد.

سرپرست دادسرای جنایی تهران با بیان اینکه پدر مرحوم نیکا شاکرمی فوت کرده است، گفت: مادر مرحوم شاکرمی در روز پنجشنبه ۷ مهرماه به اداره آگاهی مراجعه و مفقودی دخترشان را اعلام کرده است. با مراجعه خانواده همان روز جسد شناسایی می‌شود و روز شنبه ۹ مهر ماه جسد به خانواده تحویل داده می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد این حادثه با اغتشاشات اخیر ارتباطی ندارد»، گفت: هیچ گونه آثار گلوله در بدن مرحوم کشف نشده است و آثار نشان می‌دهد فوت ناشی از پرت شدگی فرد بوده است. در واقع به دلیل اوضاع نا به سامان خانوادگی و آسیب‌های روحی اقدام به خودکشی کرده است.

روایتگری دروغ رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور و واقعیت ماجرا در فیلم زیر است هر چند اظهارات مادر نیکا با خاله و دایی او کاملا فرق داشت، مادر نیکا اصلا با او زندگی نمی‌کرد در مصاحبه با رسانه‌های بیگانه گفته که نیکا در اغتشاشات کشته شده است.