گاه‌شمار اغتشاشات ۱۴۰۱ (مهر)

در این برگه به مرور وقایع مهر ماه ۱۴۰۱ و بررسی ابعاد این فتنه در داخل و خارج از کشور پرداخته شده است.

وقایع ۱ مهر

ملت ایران امروز پس از اقامه نماز جمعه با حضور در خیابان‌ها، بساط فتنه گران را درهم پیچیدند. ندای مرگ بر اسرائیل مردم، آسمان شهرهای ایران را پر کرده است تا بار دیگر ثابت کنند که علیه دسیسه چینان داخلی و خارجی ایستاده اند. خروش ملت ایران در راهپیمایی از ظهر امروز بعد از خطبه‌های نماز جمعه شروع شده و همچنان در سراسر استان‌ها ادامه دارد.

نمازگزاران و اقشار مختلف مردم در استان تهران همزمان با دیگر شهرهای کشور پس از برگزاری نماز جمعه در محکومیت اهانت به مقدسات راهپیمایی کردند. خیل عظیم نمازگزاران و مردم مؤمن و ولایی استان تهران ظهر جمعه و بعد از اقامه نماز جمعه در اعتراض به آشوب‌ها و اغتشاشات اخیر با حضور پرشور در راهپیمایی در سراسر استان تهران، ناامنی‌های اخیر را محکوم کردند. حضور پرشمار مردم در این راهپیمایی‌ها تا حدی است که خیابان‌های منتهی به میعادگاه‌های نماز جمعه شاهد ترافیک سنگین و انسداد مسیر و مملو از جمعیت است.

خوزستانی‌ها، مردم استان گیلان، مردم ایلام، مردم غیور و انقلابی ارومیه، مردم مؤمن و انقلابی کرمانشاه، نمازگزاران شهرکردی، مردم انقلابی و متدین استان سمنان، مردم یاسوج، مردم قزوین، مشهدی‌ها و بوشهری‌ها، مردم بندرعباس، مردم زاهدان در راهپیمایی اول مهر ماه با شعارهایی همچون «نیروی انتظامی تشکر تشکر»، «بسیجی قهرمان تشکر تشکر»، «مرگ بر فتنه گر» اعتراض خود را نشان دادند.

وقایع ۲ مهر

ماجرای دروغ‌پراکنی رسانه‌های فارسی زبان ضد انقلاب علیه مردم ایران تمامی ندارد. یکی از این سناریوسازی‌ها و دروغ‌پردازی‌ها، نحوه مرگ سارینا اسماعیل‌زاده دختر نوجوان کرجی است که ساعت ۲۰ دقیقه بامداد روز دوم مهر ماه بر اثر سقوط از ساختمان فوت کرده است. همسایه‌ها هم ماجرای سقوط از پشت‌بام همسایه مادربزرگ وی را تأیید کرده‌اند. یکی از نکات دیگر نظریه پزشکی قانونی درباره علت فوت است که رئیس کل دادگستری استان در این خصوص گفته بود: علت فوت، شوک ناشی از ضربه به دنبال صدمات و شکستگی‌های متعدد و خونریزی به واسطه سقوط از ارتفاع بوده است.

پس از دریافت این گزارش، بازپرس کشیک دادسرای مذکور شخصا در محل حادثه حاضر شده و با بررسی های اولیه مشخص گردید جسد متعلق به دختر نوجوانی حدودا ۱۶ ساله است که در محل ورودی پارکینگ پشتی ساختمان همسایه منزل مادر بزرگ متوفی در عظیمیه کرج قرار داشت. با بررسی‌های اولیه مشخص شده است، متوفی که به همراه مادر خود در همان شب در منزل مادربزرگ خود بودند از راه‌پله منزل مادر بزرگ، خود را به پشت بام طبقه پنجم رسانده و از آنجا پس از ورود به پشت بام همسایه به پایین پریده و طبق بررسی‌های اولیه خودکشی کرده است.» برای روشن شدن ابعاد ماجرا تلاش کردم تا متن گزارش اولیه بازپرس کشیک را مطالعه کنم؛ وقتی گزارش را دیدم متوجه شدم سخنان حسین فاضلی بر اساس متنی است که در گزارش بازپرس کشیک آمده است.

البته این نکته نیز در گزارش بازپرس مشهود است که مادر و مادربزرگ سارینا در پس از وقوع حادثه در محل حاضر شده‌اند و هویت جسد را تأیید کرده‌اند. همسایه‌ها هم ماجرای سقوط از پشت‌بام همسایه مادربزرگ وی را تأیید کرده‌اند. کی از نکات دیگر نظریه پزشکی قانونی درباره علت فوت است که رئیس کل دادگستری استان در این خصوص گفته بود: علت فوت، شوک ناشی از ضربه به دنبال صدمات و شکستگی‌های متعدد و خونریزی به واسطه سقوط از ارتفاع بوده است.

برای روشن شدن این موضوع هم گواهی فوت سارینا بررسی گردید؛ موارد اعلامی دقیق بود.

گواهی فوت سارینا اسماعیل زاده

در این برگه علت فوت سقوط از ارتفاع و اصابت به جسم سخت که منجر به شکستگی و خونریزی و شوک ناشی از ضربه شده، عنوان شده است. نکته دیگر اما سابقه خودکشی ساریناست؛ مسئله‌ای که مادر سارینا می‌گوید: یک بار به خاطر یک موضوع ناچیز ۱۰ عدد قرص خورد و خودکشی کرد که به خیر گذشت. روحیات سارینا نیز دیگر مساله‌ قابل توجه بود. در کانال تلگرامی منتسب به سارینا؛ یکی از آخرین مطالبی که در آن کار شده، نشان می‌دهد وی به لحاظ روحی حال و روز خوبی ندارد. نکته دیگری که در کانال تلگرامی او مشهود است بازارسال مطالب از برخی کانال‌های دیگر بود که آنها هم در فضای روحی و ذهنی سارینا تولید محتوا می‌کردند. حتی دقت در فیلم کوتاهی که او یک ترانه با زبان بیگانه را زمزمه می‌کند هم پیام ناامیدی و یأس مخابره می‌کند.

یکی از آخرین مطالب کانال سارینا با محتوای ناامیدی و یأس

جمهوری اسلامی ایران بارها تروریسم را خطر مشترک برای منطقه، ایران، دولت عراق و دولت ترکیه خوانده و مقامات ایرانی بارها مخالفت خود را با حضور پایگاه‌های نظامی گروهک‌های تروریستی ضد ایرانی و همچنین صهیونیست‌ها در منطقه کردستان عراق اعلام کرده و به کرات به مقامات دولت مرکزی عراق و همچنین منطقه کردستان عراق یادآور شده‌اند که این اقدامات به هیچ وجه از سوی ایران قابل تحمل نیست و این‌ گروهک‌ها باید خلع سلاح شده و این پایگاه‌ها هم برچیده شوند. نیروی زمینی سپاه شنبه دوم مهر ماه در این خصوص اعلام کرد: «در پی تعرضات روزهای گذشته عوامل گروهک‌های تروریستی و ضد انقلاب وابسته به استکبار جهانی و لانه کرده در اقلیم شمال عراق مبنی بر عبور از مرزهای جمهوری اسلامی ایران و مورد حمله قرار دادن برخی پایگاه‌های مرزی کشورمان با پاسخ قاطع رزمندگان اسلام همراه شده است.

وقایع ۶ مهر

دومین حمله نیز چهار روز بعد صورت گرفت و روز چهارشنبه ششم مهر ماه سال‌جاری قرارگاه حمزه سیدالشهدای نیروی زمینی سپاه با موشک‌های نقطه‌زن و پهپادهای انهدامی، چند مقر تروریست‌های تجزیه‌طلب را در اقلیم شمال عراق هدف قرار داد. روابط عمومی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای با اشاره به آغاز مرحله جدید عملیات علیه مواضع و مقرهای گروهک‌های تروریستی ضدایرانی در مناطقی در عمق اقلیم شمال عراق تاکید کرد: عملیات تا دفع موثر تهدید و برچیده شدن مقرهای گروهک‌های تروریستی با قاطعیت ادامه خواهد داشت.

تجمع اصناف و بازاریان در محکومیت هتک حرمت به مقدسات و اغتشاشات همچنین دفاع از آرمان‌های اسلام و انقلاب اسلامی صبح امروز چهارشنبه با حضور سردار حسن حسن‌زاده فرمانده سپاه محمد رسول‌الله (ص) تهران بزرگ و بازاریان در مسجد امام خمینی (ره) بازار تهران برگزار شد.

وقایع ۸ مهر

معاندین، ضدانقلاب و جریان‌های تجزیه‌طلب بلوچستان در روزهای اخیر به بهانه چهلم حوادث ۸ مهر زاهدان با تکیه بر دو هشتک خدانور لجه‌ای و مونا نقیب تلاش دارند سیستان و بلوچستان را بار دیگر درگیر آشوب کنند.

۸ مهر ماه، پس از نماز جمعه اهل سنت زاهدان، جمعی از مردم به‌سمت کلانتری ۱۶ جنب مصلی حرکت می‌کنند و شعارهایی سر داده می‌شود؛ در همین حین برخی افراد به‌سمت کلانتری سنگ‌اندازی کرده و در ادامه برای شکستن درب کلانتری تلاش و اقدام می‌کنند و تصاویر منتشر شده از دوربین‌های کلانتری در رسانه‌های جمعی نشان می‌دهد حداقل دو فرد مسلح میان افرادی که به کلانتری هجوم برده‌اند حضور دارند؛ در ادامه نیز حوادث تلخی رخ می‌دهد که در پی آن عده‌ای از مهاجمان کشته شده و جمعی از مردم و نیروهای امنیتی به شهادت می‌رسند.

معاندین، ضدانقلاب و جریان‌های تجزیه‌طلب بلوچستان در روزهای اخیر با انتشار فراخوان‌های متعدد تلاش داشته‌اند مردم را به انواع مختلف به اعتراض، تجمع و آشوب دعوت کنند. از ابتدای این هفته برای روزهای ۱۸ تا ۲۰ آبان‌ماه فراخوان‌های متعددی منتشر شده و در گام نخست از مردم خواسته شده مغازه‌های خود را به مناسبت چهلم حوادث ۸ مهرماه تعطیل کنند اما از آنجا که اهل سنت استان اعتقادی به عزاداری چهلم ندارند، این فراخوان‌ها تاکنون با استقبال مواجه نشده است. برای روز جمعه ۲۰ آبان نیز تلاش رسانه‌های تجزیه‌طلب و تروریستی به سردمداری «ح.س» وابسته به گروهک «مالک ریگی» بر دعوت مردم به خشونت و استفاده از سلاح و کوکتل مولوتوف است. معاندین، ضدانقلاب و جریان‌های تجزیه‌طلب بلوچستان در روزهای اخیر نیز به بهانه چهلم حوادث ۸ مهر زاهدان با تکیه بر دو هشتک خدانور لجه‌ای و مونا نقیب تلاش داشته‌اند سیستان و بلوچستان را بار دیگر درگیر آشوب کنند؛ اما این افراد چه کسانی هستند؟

«صادق کبدانی» که تصویر دست بسته وی با نام «خدانور لجعه‌ای» با محوریت رسانه‌های معاند و برخی سلبریتی‌ها در روزهای اخیر در حال دست به دست شدن است، در واقع از اتباع افغانستانی ساکن محله «شیرآباد» زاهدان و معروف به «یاغی شیرآباد» بوده که سارقی سابقه‌دار محسوب می‌شود. واقعیت تصویر منتشره اما این است که «صادق کبدانی» تیرماه امسال پس از دستگیری توسط پلیس به جرم سرقت، به علت پر بودن بازداشتگاه کلانتری ۱۵ زاهدان توسط یکی از ماموران برای مدت کوتاهی با دستبند به میل پرچم حیاط کلانتری بسته شده و توسط آن مامور از او عکس‌برداری می‌شود که به گفته دادستان نظامی استان سیستان و بلوچستان در همان مقطع به دلیل عدم رعایت حفظ حقوق شهروندی با مامور خاطی برخورد قضائی می‌شود.

سوژه دوم «مونا نقیبی» است؛ دختر ۸ ساله بلوچ که بنا بر ادعای رسانه‌های معاند “در پی تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی در منطقه مسکونی شهر آسپیچ از توابع شهرستان سراوان در جنوب سیستان و بلوچستان جان باخته است”.

اما واقعیت ماجرا این است که اول آبان‌ماه در پی درگیری مسلحانه دو خودروی سواری با یکدیگر که احتمال می‌رود بر سر اختلافات ایجاد شده بر موضوع مواد مخدر بوده، مونا نقیبی که همراه خواهر بزرگترش به صورت پیاده در مسیر رفتن به مدرسه بوده، به صورت تصادفی مورد اصابت گوله قرار می‌گیرد و جان خود را از دست می‌دهد. به گفته فرماندار سراوان دوربین‌های اطراف این حادثه را ثبت و ضبط کرده و شناسایی و دستگیری عوامل این حادثه تلخ در دستور کار مسئولان انتظامی و امنیتی سراوان قرار دارد.

وقایع ۹ مهر

صدای شدید تیراندازی افراد ناشناس از خیابان رازی در نزدیکی یک مسجد اهل سنت و کلانتری ۱۶ زاهدان شنیده شد. یک نمازگزار گفت: مولوی عبدالحمید در خطبه های نماز جمعه ضمن تاکید بر هوشیاری و خویشتن داری مردم در مقابل خبر و شایعه تجاوز یک مقام انتظامی چابهار به یک دختر بلوچ گفت: این موضوع برای ما خیلی مهم است و پیگیر آن هستیم.

نمازگزاران در حین اقامه نماز بودند که تعدادی از آنان به سمت کلانتری هجوم بردند و یکی از آنان با اتوبوس به دیوار کلانتری زده و قصد تخریب دیوار و ورود به کلانتری را داشتند که موفق نشدند و تنها بخشی از دیوار تخریب شده است. مشاهدات میدانی حاکی است تا کنون بیش از ۱۵ نفر زخمی شده اند و شاهدان عینی هم گفتند ۱۹ نفر کشته شده اند. در ‌این حادثه سیدعلی موسوی فرمانده اطلاعات سپاه استان سیستان و بلوچستان به شهادت رسید.

گشتزنی بالگردهای سپاه در آسمان زاهدان جهت شناسایی عاملان تیراندازی امروز و درگیری با تحرکات احتمالی تروریست‌ها، منابع وابسته به گروهک تروریستی جیش الظلم اعلام کردند که این گروهک مسؤلیت حمله تروریستی امروز در زاهدان را بر عهده گرفته است.

تصویری از شهید سیدعلی موسوی مسئول اطلاعات سپاه سلمان سیستان و بلوچستان که امروز توسط تروریست‌ها در زاهدان به شهادت رسید.

با شروع رسمی کلاس‌های آموزشی و همزمان با بازگشایی دانشگاه‌ها، صبح امروز برخی دانشگاهها شاهد اعتراضات دانشجویی بود. دانشجویان شعارهای سیاسی و فرهنگی سر می‌دادند اما بر خلاف اغتشاشات میدانی، خبری از آشوب گری و آتش زدن اموال عمومی نیست. دانشجویان نسبت به عملکرد پلیس و برخوردهای صورت گرفته معترضند و بعضا شعارهای هیجانی و تندی نیز سر می‌دهند. همزمان تعداد دیگری از دانشجویان نیز نسبت به حرمت شکنی‌ها و آشوبگری‌ها در محوطه دانشگاه‌ها شعارهایی مبتنی بر نگاه و سلیقه خود سر دادند.

در برخی موارد محوطه دانشگاه به عرصه شعاردادن و کنایه زنی‌های دو طیف نسبت به هم تبدیل می‌شد که با پادرمیانی اساتید و دانشجویان سالهای بالاتر برای لحظاتی فروکش می‌کرد اما دوباره با بهانه‌ای از سر گرفته می‌شد. اما همزمان با این تجمعات تعداد محدودی در بیرون دانشگاه و حوالی میدان انقلاب اقدام به شعار دادن و برهم زدن نظم عمومی کردند که ماموران انتظامی با آنها برخورد کردند و مانع از تخریب و آشوب شدند.

تحقیر و کتک زدن مهناز افشار در تجمعات اعتراضی در آلمان

تحقیر و کتک زدن مهناز افشار
مهناز افشار در تجمع آلمان

ویدئوی بیرون کردن و حمله معترضین به مهناز افشار در تجمع اعتراضی ۹ مهر ۱۴۰۱ در دوسلدورفِ آلمان و کتک زدن او بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشته و برخی کاربران به حواشی مهناز افشار در آلمان گفتند: وقتی سر نخواستنت دعواست!

برخی آشوب‌گران با تجمع‌کنندگان درگیر شدند؛ برخی تجمع‌کنندگان ضمن انتقاد و اعتراض خود، خواستار اصلاح برخی رویه‌ها بودند اما آشوب‌گران از تجزیه ایران صحبت می‌کردند که این موضوعات موجب اختلاف بین تجمع‌کنندگان شده است.

در یک نمونه، در تجمع دیگری مقابل سفارت ایران در انگلستان، تجمع‌کنندگان که شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سر می‌دادند تنها با گذشت دقایقی به جان هم افتادند! آشوبگران حتی به محسن نامجو خواننده ضدانقلاب هم حمله کردند.

وقایع ۱۶ مهر

اخبار ساعت ۲۱ صداوسیما که از شبکه‌های اول و خبر صداوسیما پخش می‌شود در ۱۶ مهر ماه برای چند ثانیه توسط عوامل ضدانقلاب هک شد.

 

در ادامه محکومیت های قشرهای مختلف مردم از اغتشاشگران، بانوان متدین در شهرهای اردبیل، شهرکرد، آستارا و بجنورد امروز با اجتماع عظیم ضمن ابراز انزجار و نفرت خود از آشوبگران، جنایات اخلالگران نظم و امنیت جامعه را به شدت محکوم کردند.

وقایع ۱۹ مهر

وقایع ۲۲ مهر

جشن میلاد پیامبر اسلام (ص) و امام جعفرصادق (ع) ساعت ۱۵:۳۰ امروز (جمعه ۲۲ مهر)‌ و با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران در میدان ولیعصر(عج) تهران برگزار شد.

در این اجتماع، مردم که تصاویر شهدای اغتشاشات اخیر از جمله شهید سلمان امیر احمدی، پوریا احمدی و … را در دست دارند، با شعارهای «مرگ بر فتنه‌گر»، «وای اگر خامنه‌ای حکم جهادم دهد» و «این همه لشکر آمده به عشق رهبر آمده» از فتنه‌گران و آشوبگران اعلام انزجار کردند.

وقایع ۲۳ مهر

اسرا پناهی دختری که اصلا دانش آموز نبود و به دلیل ناراحتی قبلی در بیمارستان بستری و فوت شده بود ولی شبکه سعودی اینترنشنال او را به دروغ دانش آموز فوت شده در مدرسه شاهد اردبیل معرفی کرد.

عموی اسرا می گوید: بیماری قبلی برادر زاده ام بعد از مرگ پدرش تشدید شده و قبل از این وقایع به دلیل نارسایی قلبی در خواب به بیمارستان رفته و فوت شده است. پناهی می گوید: چرا باید رسانه های بیگانه با آبروی ما بازی کنند؟!

عموی اسرا پناهی خطاب به علی دایی با بیان اینکه “شما قهرمان اردبیل هستید و بابت نگرانی‌تان از فوت اسرا ممنون هستیم”، گفت: اسرا مادرزادی مشکل قلبی داشت و این اواخر بعد از فوت پدرش،‌ این مشکل تشدید شده بود. چند روز به‌دلیل تشدید این وضعیت او را به بیمارستان منتقل کردیم و در آنجا فوت کرد.

وی ادامه داد: یک گلایه از شما (علی دایی) دارم که قبل از اینکه از کم‌وکیف این ماجرا باخبر شوید، با حرف‌هایتان در فضای مجازی، کل خانواده عزادار ما را آزرده کردید. من صریحاً این اخبار را تکذیب می‌کنم و از شما می‌خواهم حرف‌های کذبی را که در فضای مجازی مطرح کردید، اصلاح کنید.

برادر اسرا پناهی به دلیل شایعاتی که در فضای مجازی منتشر شده بود و رسانه‌های بیگانه به آن بال و پر داده بودند از نظر روحی و روانی دچار آسیب شد و اقدام به خودکشی کرد چراکه فکر میکرد با آبروی خانواده بعد از فوت خواهرش بازی شده و تاب شایعات و حرف و حدیث هایی که در اینباره زده میشد را نداشت البته به لطف خدا خودکشی ناموفق بوده است.

درگیری صوری بین تعدادی از زندانیان بند ۷ اوین با بند ۸ بوجود می‌آید. طی این درگیری عده‌ای از فرصت سوءاستفاده کرده و انبار لباس و کارگاه کارآفرینی زندان را آتش میزنند که منجر به اعزام آتش‌نشانان به اوین برای اطفاء حریق شد. شواهد نشان می‌دهد این اقدام از پیش طراحی شده بود، چرا که تعدادی از زندانیان برای خود به طرقی سلاح سرد تهیه کرده بودند تا ضمن درگیری با نیرو‌های تامین امنیت زندان به آن‌ها آسیب بزنند و به سلاح هم دست پیدا کنند که البته موفق نشدند.

در میانه آتش‌سوزی و درگیری با نیرو‌های حفاظت، تعدادی زندانی اقدام به فرار می‌کنند. آن‌ها در ضلع شمالی زندان که کوه وجود دارد، وارد میدان مین می‌شوند. گفته می‌شود که صدا‌های انفجار شنیده شده مربوط به همین موضوع بوده است. همزمان با این اتفاقات و با تهییج و فراخوان رسانه‌های معاند بیش از ۱۰۰ نفر از خانواده زندانیان مقابل زندان اوین تجمع نمودند. شب گذشته به رغم فراخوان گسترده ضدانقلاب، هیچ تجمعی در تهران صورت نگرفت و پایتخت روز و شب آرامی را پشت سر می‌گذاشت که ناگهان اتفاق زندان اوین در ساعت پایانی شب صورت گرفت.

وقایع ۳۰ مهر

پایتخت آلمان روز شنبه ۳۰ مهر محل تجمع نیروهای ضدایرانی مقیم کل قاره اروپا بود. اعداد متعددی برای تعداد جمعیت حاضر عنوان کردند ولی رسانه‌های لندن نشین عمدتاً به رسانه‌های آلمانی به عنوان میزبان تجمع اخیر استناد کردند. مجله اشپیگل آلمان تیتر زد: تظاهرات ۸۰ هزار نفر علیه ملاها در برلین. شبکه ایران اینترنشنال وابسته به قبیله آل سعود نوشت:‌ «در پاسخ به فراخوان تجمعی که نخستین بار حامد اسماعیلیون سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی منتشر کرد، روز شنبه ۳۰ مهر، هزاران نفر از سراسر جهان به برلین رفتند.»

این شبکه سعودی درباره این تجمع چند هزار نفری نوشت:‌ «بسیاری پیش‌بینی کرده‌اند که تجمع و راهپیمایی روز شنبه، به گسترده‌ترین تجمع ایرانیان خارج از کشور در طول تاریخ بدل شده و رویدادی تاریخی را در همبستگی علیه جمهوری اسلامی رقم بزند». تجزیه طلبان مناطق عرب نشین نظیر خوزستان در این تجمع با پرچم الاحوازیه شرکت کردند. «حرکه النضال الاحوازیه» سال ۱۳۸۴ اعلام موجودیت کرد. هدف این تشکیلات تروریستی استقلال خوزستان از ایران است.

«حبیب اسیود» سرکرده قبلی الاحوازیه در آبان ۹۹ توسط وزارت اطلاعات دستگیر و به داخل ایران آورده شد. تاکنون بیش از ۴۵۰ تن از شهروندان کشورمان توسط الاحوازیه کشته و زخمی شدند. اکنون سعید حمیدان سرکرده «الاحوازیه» زیر سایه پادشاه سوئد مشغول به طرح ریزی جنایت در ایران است. پرچم‌ گروه‌های تجزیه طلب کردی در تجمع ضدایرانی برلین بیشترین فراوانی را به خود اختصاص داد. نکته اینجاست که تجزیه طلبان کرد پس از تجزیه ایران هم نمی‌توانند ذیل یک پرچم واحد جمع شوند! نمونه کوچک آن را در تجمع برلین شاهد بودیم.

اولین پرچم متعلق به پرچم اقلیم کردستان عراق است. منطقه اقلیم پس از جنگ اول خلیج فارس و اعلام منطقه پرواز ممنوع در شمال عراق توسط ارتش آمریکا تشکیل شد. اکنون خاندان بارزانی ریاست اقلیم کردستان عراق را در اختیار دارد. «مسعود بارزانی» نفر اول این خاندان و رئیس حزب دموکرات کردستان عراق دو مرتبه در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۷ در جهت تجزیه طلبی گام برداشت. پرچم سوم تجزیه طلبان کرد متعلق به گروه تروریستی «کومله» به سرکردگی «عبدالله مهتدی» است.

کومله با توجه به وقوع انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ و ایجاد خلاء قدرت در مناطق مرزی، از فضای به وجود آمده علی الخصوص در شهر سنندج سوء استفاده و هدف خود را تشکیل حکومت کمونیستی بر اساس آموزه‌های مائو اعلام کرد. پسر خاله مهسا امینی نیز تحت پرچم کومله مصاحبه تلویزیونی انجام می‌داد. از جمله جنایات کومله “سربریدن با موزائیک” است. پرچم بعدی متعلق به گروه تجزیه طلب موسوم به سازمان جامعه آزاد و دمکراتیک شرق کردستان (کودار) وابسته به ترویست‌های پژاک است!

«رادیو فردا» ارگان فارسی زبان وابسته به سازمان CIA آمریکا اردیبهشت سال ۱۳۹۳ درباره این گروه نوشت: گروه پژاک از تاسیس یک سازمان جدید با عضویت بخشی از اعضای خود خبر داد … سرکردگان پژاک تاسیس این گروه جدید را طی یک نشست خبری در روستای «خوران» در کوهستان مرزی قندیل واقع در شمال عراق اعلام کردند. پرچم بعدی متعلق به کردهای تجزیه طلب شمال سوریه موسوم به «اداره خودمختار کُرد در شمال شرق سوریه» بود.

این گروه از خلاء حاکمیت دولت سوریه بر مناطق شرق فرات بهره‌برداری کرد و با پشتیبانی ارتش آمریکا درصدد ایجاد یک اقلیم کردی در کشور سوریه هستند. تجزیه طلبان بلوچ‌ و حامیان جریان تجزیه طلبی پان‌ترکیسم نیز در تجمع برلین حاضر بودند. روز نهم مهر ۱۴۰۱ بود که نهادی خودخوانده در پایتخت ترکیه در راستای مبارزه با آنچه رژیم فارس‌گرای ایران خواند،‌ کمیته تشکیلات مجلس ملی آذربایجان جنوبی را به اصطلاح تاسیس کردند تا از نمد آشوب ایران کلاهی نیز برای پروژه پان‌‌ترک‌های تجزیه‌طلب بافته شود. فیلمی منتشر شده است که طی آن یک تجزیه طلب پان‌ترک با سلطنت طلبان در حال منازعه و دعوا هستند!

کردهای اقلیم کردستان عراق، حامیان ارتش آزاد سوریه، کمونیست‌های به جا مانده از دهه ۶۰، همجنس‌بازان و تجزیه‌طلبان در برلین علیه جمهوری اسلامی ایران در برلین دست به تظاهرات زدند. حتی بسیاری از افراد غیر ایرانی در قبال دریافت مبلغی پول به این تجمع آمده بودند. یک رسانه آمریکایی در مقاله‌ای به‌نقل از پلیس برلین نفرات شرکت‌کننده در اجتماع این شهر را ۳۷هزار نفر اعلام کرد، در حالی که پیشتر اعدادی همچون ۸۰هزار نفر و یا ۱۲۰هزار نفر را برشمرده بودند.